Automatyzacja produkcji a wzrost wydajności: najnowsze zautomatyzowane narzędzia wykorzystywane w produkcji usprawniają pracę każdego przedsiębiorstwa. W wyniku automatyzacji wiele funkcji pełnią roboty i systemy informatyczne. Zapewnia to usprawnienie procesów technologicznych oraz wzrost wskaźników ekonomicznych.
Automatyzacja produkcji a wzrost wydajności
Automatyzacja produkcji to jeden z głównych sposobów na zwiększenie jej wydajności. I w tym sensie równie ważna jest zarówno automatyzacja procesów produkcyjnych https://plcontroll.com/automatyzacja-procesow-produkcyjnych/ (zautomatyzowane linie, urządzenia itp.), jak i automatyzacja zarządzania procesami biznesowymi, rozbudowa narzędzi do racjonalnej organizacji produkcji. Automatyzacja procesów technologicznych w przedsiębiorstwach jest traktowana priorytetowo, ale jeśli nie będzie dalej wspierana przez automatyzację kontroli organizacji procesu, wykorzystania wszystkich zasobów, to nie można zapewnić ani analizować wydajności produkcji.
Automatyzacja rozliczania produktów i kontroli urządzeń produkcyjnych pozwala na identyfikację niewykorzystanych zasobów i optymalizację kosztów:
- Lepiej wykorzystać czas pracy.
- Poprawić wydajność każdego elementu wyposażenia.
- Uwolnić dodatkowe zasoby ludzkie bez zwiększania liczby personelu.
- Rozsądnie obliczać wynagrodzenia na podstawie wskaźników wydajności.
- Oszczędzać prąd.
- Przeprowadzić odpowiednie planowanie itp.
Obszary zastosowania zautomatyzowanych systemów produkcyjnych
Wprowadzenie automatyki przemysłowej pozwala znacząco usprawnić monotonne procesy w przedsiębiorstwach przemysłu ciężkiego i lekkiego, handlu i rolnictwa.
Zmiany te mogą mieć wpływ na:
- System projektowania, który służy do opracowywania dokumentacji technicznej dla nowych produktów.
- Różne zrobotyzowane kompleksy przemysłowe.
- Skomputeryzowany system kontroli jakości.
- Magazynowanie, które wykorzystuje specjalny sprzęt przeładunkowy.
- Wspólny system automatycznych systemów sterowania.
- Metoda automatyzacji dobierana jest z uwzględnieniem określonych warunków produkcji.
Rodzaje stosowanej automatyzacji produkcji
Systemy automatyki przemysłowej są klasyfikowane w zależności od ich wdrożenia w całym cyklu produkcyjnym. W zależności od poziomu automatyzacja przemysłowa może być częściowa, złożona i kompletna. Na wybór odpowiedniego poziomu mają wpływ parametry przedsiębiorstwa oraz praca wykonywana zgodnie z technologią.

Automatyzacja produkcji a wzrost wydajności
Dzięki częściowej automatyzacji jedno działanie zostaje ulepszone. W tym przypadku nie ma potrzeby tworzenia złożonego zarządzania i pełnej integracji powiązanych systemów. Komputeryzacja procesu wiąże się z pewnym udziałem człowieka.
Zintegrowana automatyka przemysłowa służy do poprawy wydajności dużej firmy. Wskazane jest wdrożenie jej w dużym innowacyjnym przedsiębiorstwie, które posiada dużą liczbę najbardziej niezawodnych urządzeń technologicznych. Jeżeli istnieje ryzyko zatrzymania całej linii produkcyjnej z powodu awarii jednej maszyny, najbardziej odpowiednią opcją jest złożona automatyzacja.
Kompletna automatyzacja produkcji sprawia, że zarządzanie procesami produkcyjnymi jest całkowicie niezależne. System wdrażany jest głównie w dużych przedsiębiorstwach. Udział człowieka jest zminimalizowany, najczęściej polega na monitorowaniu pracy systemu (sprawdzanie odczytów czujników, usuwanie drobnych problemów itp.).
Korzyści z wdrożenia automatyzacji produkcji
Główne zalety wprowadzenia zautomatyzowanych procesów w przedsiębiorstwach to:
- Zwiększenie szybkości operacji cyklicznych.
- Zapewnienie wymaganej dokładności i utrzymanie operacyjności systemów.
- Zmniejszenie liczby błędów i podniesienie poziomu jakości.
Kiedy pojawiają się typowe sytuacje, zautomatyzowany program jest w stanie zapamiętać algorytm działań i szybko go zastosować. Pozwala to na uzyskanie dużej ilości informacji i dokładniejsze zarządzanie procesami biznesowymi. Dzięki zastosowaniu sprzętu komputerowego można jednocześnie wykonywać różne operacje technologiczne przy zachowaniu jakości i dokładności obliczeń.
Zastosowanie mechanizacji i automatyzacji w pracochłonnych procesach produkcyjnych może rozwiązać takie nierozerwalnie powiązane problemy techniczne i ekonomiczne:
- Wzrost wydajności pracy dzięki poprawie jej warunków poprzez zastąpienie pracy fizycznej pracą mechanizmów.
- Zmniejszenie ogólnej liczby operacji technologicznych poprzez wyeliminowanie niektórych z nich lub połączenie ich w czasie z innymi w mechanizacji pracy fizycznej.
- Wprowadzenie systemu kontroli selektywnej, a tym samym zmniejszenie liczby operacji kontrolnych i akceptacyjnych. Jest to akceptowalne przy zapewnieniu wysokiego stopnia mechanizacji lub automatyzacji procesu.
- Zmniejszenie złożoności procesu technologicznego jako całości, dzięki zmniejszeniu całkowitej liczby operacji.
- Jakość produktu osiąga wysoki poziom dzięki spójności procesu i zmniejszeniu zależności jakości od różnych umiejętności pracowników.
- Funkcjonowanie zakładów zautomatyzowanych jest bardziej wydajne niż praca fizyczna, co zmniejsza wymaganą powierzchnię lokalizacji produkcji i zmniejsza liczbę pracowników.
- Zmniejszenie liczby operacji produkcyjnych pozwala skrócić czas trwania cyklu produkcyjnego dla wytwarzania produktów jako całości.
- Obniżenie kosztów funkcjonowania hali produkcyjnej przy jednoczesnym wzroście wydajności obniża koszty produkcji.
- Przyspieszenie cyklu obrotu środkami i zmniejszenie ich liczby dzięki skróceniu czasu trwania cyklu produkcyjnego.
Ogólny wynik wszystkich pozytywnych momentów z zastosowania mechanizacji i automatyzacji produkcji ma znaczący wpływ na zmniejszenie powierzchni produkcyjnej, aby pomieścić sprzęt. Pozwala uzyskać racjonalny, uporządkowany układ wszystkich stanowisk pracy i urządzeń produkcyjnych.
plcontroll – automatyzacja w przemyśle |
plac Kilińskiego 3 |
71-414 Szczecin |
720884319 |
www.plcontroll.com |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Aircon filtry przemysłowe |
Woźniaka 28 |
40-389 Katowice |
322022079 |
airconfilters.pl |