Lombardy cieszą się niesłabnącą popularnością i to mimo faktu, iż coraz łatwiej otrzymać pożyczkę online. Sprawdźmy, jak działa lombard oraz jakie wady i zalety mają udzielane przez niego pożyczki pod zastaw.
W jaki sposób działa lombard?
Słowo “lombard” pochodzi z języka włoskiego i w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle, co “bankier zajmujący się udzielaniem pożyczek”. Taki rodzaj zawodu istniał bowiem w średniowiecznej Europie. W miarę upływu czasu lombard zmienił nieco swoje znaczenie i dziś znamy go jako małą firmę, która pożycza pieniądze pod zastaw. Proces ten jest bardzo prosty. Po odwiedzeniu jednego z lombardów, jego pracownik ocenia, czy jest zainteresowany naszym przedmiotem. Jeśli tak, wycenia go i proponuje nam zastaw lub skup za gotówkę, także skup nieruchomości. W przypadku przyjęcia pierwszej oferty zastawiamy przedmiot np. na dwa miesiące. Gdy pożyczka zostaje spłacona w ustalonym terminie, będziemy mogli odebrać przedmiot. Po upłynięciu tego terminu przy jednoczesnym braku spłaty pożyczki lub uregulowania odsetek, przedmiot ten przechodzi na własność lombardu. Firma następnie wystawia go na miejscu lub w internecie, szukając nowego nabywcy.
Pożyczka w lombardzie — wymagane dokumenty
Jednym z plusów lombardu jest możliwość uzyskania szybkiej pożyczki z minimum formalności. Z tego powodu, wciąż uważany jest za jedno z rozwiązań dla osób, które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej. By móc podpisać umowę, potrzebujemy jedynie dowodu osobistego świadczącego o pełnoletności. Warto odnotować też, że pożyczki, które zaciągamy w lombardach, nie są rejestrowane w spisach dłużników.
Przedmioty pod zastaw w lombardzie
Dla lombardu jako firmy najważniejsze jest przyjmować przedmioty potencjalnie opłacalne. Musisz wiedzieć, jak działa lombard — wyszukuje on dobra, które w razie niespłacenia pożyczki przez dłużnika, będzie w stanie odsprzedać z satysfakcjonującym zyskiem. Z tego tytułu, w lombardach niemalże zawsze będziemy w stanie zastawić np. złotą biżuterię, sprzęt elektroniczny w postaci smartfonów, telefonów komórkowych, tabletów, konsol, komputerów osobistych i laptopów czy większe sprzęty RTV. Niektóre z lombardów, prócz skupu złota i elektroniki, godzą się na przyznanie pożyczki pod zastaw rzadziej spotykanych czy po prostu większych ruchomości. Zdarza się, że oferują one skup rowerów, sprzętów AGD czy nawet samochodów. Należy pamiętać, że w przypadku próby zastawu przedmiotu o bardzo dużej wartości, właściciel lombardu może zażądać od nas dowodu świadczącego o tym, że przedmiot ten należy do nas i nie pochodzi z kradzieży.
Umowa na pożyczkę w lombardzie
Pożyczka w lombardzie udzielana jest na zasadzie tzw. umowy zastawu, która dba o interesy obydwu stron ją zawierających. Dłużnik zyskuje gwarancję, że otrzyma zastawiony przedmiot z powrotem, gdy tylko ureguluje płatność, a lombard — że w razie zaniedbania ze strony klienta, przejmie prawa do przedmiotu. By być ważną, umowa zastawu musi być podpisana tak przez pracownika lombardu, jak i klienta. Musi także zawierać informacje takie, jak dane osobowe pożyczkobiorcy, kwota pożyczki i wysokość ewentualnych odsetek, wartość zastawianego przedmiotu oraz oczywiście — termin, w którym klient zobowiązuje się do przedłużenia lub wykupienia zastawu. Ustalenie kwestii wysokości samych odsetek leży w gestii lombardu udzielającego pożyczki. Istnieje jednak zapis mówiący, że maksymalne oprocentowanie tego typu instrumentu może wynosić do 10%.
Jak działa lombard? Czy warto starać się o pożyczkę?
Nie da się ukryć, że pożyczki pod zastaw są atrakcyjne głównie dla ludzi ubogich, bez odpowiedniej zdolności kredytowej lub zadłużonych do tego stopnia, że nie są oni wiarygodni w oczach banku. Wśród grupy docelowej lombardu znajdują się też np. osoby starsze, niekorzystające z internetu, a przez to — niezaznajomione z ofertą pożyczek w sieci. Dodatkowo umowa pod zastaw przyciąga tych, którzy zamiast chłodnej kalkulacji wolą wybrać opcję mało opłacalną, ale szybką. Mając świadomość, jak działa lombard, możemy więc uznać, że jego główne zalety dostrzegamy wtedy, gdy wszystkie inne drogi uzyskania pomocy finansowej są zamknięte. Przechodząc do największych wad tego typu usług, trzeba wymienić przede wszystkim bardzo wysokie koszta i niskie kwoty pożyczek, wynikające z niedoszacowania wartości zastawianych przedmiotów. Wiele osób korzystających z ofert lombardu — takich, jak np. skup telefonów, może mieć także poważny problem ze spłatą zastawu. To z kolei naraża ich na utratę przedmiotu. Umowy na tej zasadzie podpisywane są bowiem na bardzo krótki okres, często nieprzekraczający miesiąca.
Pożyczka w lombardzie jest rozwiązaniem ostatecznym
W lombardach bardzo często zastawiane są przedmioty nie tylko drogie, ale i mające wartość sentymentalną. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy zastawu, powinniśmy wziąć pod uwagę, czy uzyskana pożyczka faktycznie przyczyni się do poprawy naszej sytuacji finansowej. W większości przypadków jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe, a pozostawione w lombardzie przedmioty przepadają, co skłania do zastawu kolejnych.