Każdy z nas albo niemal każdy z nas marzy o tym, aby prowadzić własny biznes. Z własnym biznesem jest jednak ten problem, że trzeba go wymyślić. Niektórzy mówią, że aby nasz biznes “wypalił”, to musi być innowacyjny i nowatorski. Jak się jednak okazuje, wielu ludzi prowadzi biznesy, które nie są ani nowatorskie, ani innowacyjne. Czasem wystarczy wyczuć moment lub po prostu odważyć się na to, aby zainwestować. Przykładem, jaki można przytoczyć odnośnie do biznesów o małej innowacyjności i nowatorskości, zapewne będzie prowadzenie myjni samochodowej.
Myjnia samochodowa – jak ją założyć
Założenie myjni samochodowej jednak nie jest sprawą łatwą. Nie można jej po prostu ot, tak wybudować. Jeśli cały nasz biznes ma mieć ręce i nogi, to musimy się do tego tematu odpowiednio zabrać. Założenie własnej myjni wymaga kilku rzeczy, jakie powinniśmy spełnić, a zaliczymy do nich na pewno:- warunki formalne,- odpowiednią działkę,- dobrą lokalizację,- odpowiednio dobraną myjnię.
Jeśli nie weźmiemy pod uwagę ile kosztuje wybudowanie myjni bezdotykowej, nasz interes może w pewnym momencie mieć problemy.
Warunki formalne
Założenie własnej myjni samochodowej wymaga oczywiście spełnienia odpowiednich warunków formalnych. Wcale nie chodzi tutaj o wpisanie naszej firmy do odpowiedniej ewidencji gospodarczej lub po prostu zalegalizowania naszej działalności gospodarczej. Sprawą oczywistą jest, że jeśli będziemy chcieli otworzyć własną myjnię, to będziemy musieli ją gdzieś zbudować, czyli najprawdopodobniej będziemy musieli kupić jakąś działkę budowlaną. Może się tak zdarzyć, że działka już nasza będzie, ale nie kończy to formalności. Kiedy chcemy zbudować myjnię, musimy uzyskać decyzję odnośnie do warunków zabudowy, następnie musimy zgłosić chęć zbudowania myjni na danym terenie, a kiedy mamy już wszystkie potrzebne zgody, możemy zgłosić się do odpowiedniego wydziału środowiska, o opinię, że nasza myjnia w danym miejscu nie będzie na środowisko negatywnie wpływać.
Odpowiednia działka
Odpowiednia działka pod myjnię po części wiąże się z tym, co już opisaliśmy wyżej, ale nie do końca. Odpowiednia działka pozwala na zbudowanie myjni w interesującym miejscu z punktu widzenia naszych klientów, a z drugiej strony działka ta powinna być uzbrojona, a jeśli nie jest uzbrojona, to koszty jej uzbrojenia nie mogą być zbyt wysokie. Kiedy mówimy o uzbrojeniu to mamy oczywiście na myśli wodę, prąd oraz kanalizację. Im bardziej kosztowne uzbrojenie, tym cena inwestycji będzie rosła, a jej zwrot zostanie rozciągnięty w czasie. Inwestycja w myjnię jest jedną z lepszych i bardziej pewnych, ale zwrot inwestycji nigdy nie jest szybki.
Dobra lokalizacja
Dobre ulokowanie naszej myjni jest również bardzo istotne. Możemy wyróżnić przynajmniej kilka standardowych lokalizacji, które idealnie nadają się na postawienie myjni. Do dwóch najlepszych zaliczymy na pewno centra handlowe oraz stacje benzynowe (o ile nie posiadają własnej myjni). W tych miejscach niejako przy okazji, że już klienci tutaj są, chętniej korzystają z myjni samochodowej. Czy można jednak wyznaczyć inne potencjalnie dobre miejsca na myjnię samochodową?
Pytanie to nie jest wcale banalne, ponieważ większość wymienionych punktów jest już obstawionych. Na ogół powinniśmy się kierować mniej więcej takimi założeniami jak mała konkurencja i spora ilość potencjalnych klientów. Nawet jeśli mamy na oku małe miasteczko, to jeśli nie mamy w nim w ogóle konkurencji, to prawdopodobieństwo, że nasz interes w tym miasteczku wypali, wynosi niemal sto procent. Nawet jeśli niewielki odsetek mieszkańców zdecyduje się umyć nas auto, to prawdopodobnie przynajmniej kilkadziesiąt osób dziennie podjedzie na myjnie, a w weekendy kilkanaście. Jest to istotne, ponieważ koszt myjni może sięgnąć nawet 500 tys. zł (myjnia bezdotykowa z sześcioma stanowiskami), a dzienny zwrot w takiej sytuacji powinien być również maksymalny, aby inwestycja była stabilna.
Odpowiednio dobrana myjnia
Myjnia samochodowa myjni samochodowej nie jest równa. Mamy w tej branży wiele różnych konstrukcji i naprawdę wybór jest szeroki. Co jednak powinniśmy mieć na myśli, kiedy mówimy o myjni odpowiednio dobranej?
Musimy mieć tutaj na względzie, przynajmniej kilka ważnych faktów. Pierwszy to koszty budowy myjni samochodowej. Myjnia samoobsługowa bezdotykowa na pewno będzie tańsza w budowie niż myjnia portalowa lub myjnia tunelowa automatyczna. Musimy tutaj dodatkowo pomyśleć o trendach, jakimi kierują się nasi potencjalni klienci. Dla przykładu w Polsce najczęściej klienci wybierają myjnie samoobsługowe, a obecnie najbardziej spośród nich przypadła nam do gustu myjnia bezdotykowa.
W takiej myjni klient liczy na niższą cenę, ponieważ de facto nie świadczymy w niej usługi mycia samochodu, tylko i udostępniamy klientowi przestrzeń, w której może auto umyć oraz sprzęt i chemię myjącą. Jeśli poczynimy inwestycje w drogą myjnię, z której jednak z pewnych względów klienci nie będą chcieli korzystać, to możemy ponieść spektakularną klapę, jeśli idzie o prowadzenie własnej działalności gospodarczej w branży myjni samochodowych.