Jak wygląda psychoterapia? Na czym polega i jak wygląda psychoterapia? Za prowadzenie terapii tego typu powinien odpowiadać jakiś dobry psychoterapeuta lub dobry psycholog. Konsultacja psychologiczna w https://psychoterapeuta-gdynia.pl/ przeprowadzona przez takich ekspertów może pomóc w odzyskaniu pełnego zdrowia psychicznego. Psychoterapię zalicza się do metod leczenia zaburzeń, schorzeń oraz wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które mają związek z ludzką psychiką.

W zależności od tego, jakie są problemy oraz stopień ich nasilenia, możliwe jest stosowanie różnych rodzajów oraz metod psychoterapii. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się psychoterapie systemowe, psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne, psychoterapie Gestalt oraz terapie, w których koncentruje się na konkretnych rozwiązaniach. To, co łączy wszystkie rodzaje psychoterapii, to bezpośredni kontakt lekarza psychoterapeuty ze swoim pacjentem. W dzisiejszym artykule bardzo dokładnie wyjaśniamy, jak wygląda psychoterapia. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Psychoterapia – najważniejsze informacje

Termin psychoterapia oznacza nie tylko metodę pozwalającą na leczenie zaburzeń psychicznych wszelkiego rodzaju. Jest ona także wykorzystywana do ulepszania natury psychicznej oraz zwiększania potencjału osobowościowego. Psychoterapia powoduje też, że możliwe jest wpłynięcie na zmianę postawy oraz poprawa zdolności z wybranymi emocjami.

Jak wygląda psychoterapia?

Jak wygląda psychoterapia?

Psychoterapia wywodzi się z kilku nauk – przede wszystkim z medycyny, filozofii psychologii. Oznacza ona zespół metod leczenia różnego rodzaju problemów oraz zaburzeń o charakterze psychicznym, które mają na celu bezpośredni kontakt lekarza z pacjentem. Najlepiej, gdy na psychoterapię wybieramy się do najlepszego psychologa lub polecanego psychoterapeuty. Wówczas zyskujemy stuprocentową pewność, że zastosowana terapia przyniesie oczekiwane przez nas rezultaty w odpowiednim czasie. W ramach psychoterapii mają miejsce spotkania z terapeutą. Mogą to być spotkania indywidualne lub w kilkuosobowej grupie – w zależności od tego, jaki rodzaj terapii jest najlepszy w przypadku danego pacjenta.

Za prowadzenie psychoterapii mogą być odpowiedzialni wyłącznie specjaliści, którzy doskonale orientują się w kwestiach dotyczących psychiki człowieka. Pomoc psychologiczna świadczona przez lekarza psychoterapeutę prywatnie z pewnością okaże się nieoceniona. Jeżeli zaburzenia są dość trudne, wtedy konsultacje psychologiczne online mogą być wyłącznie jednym z elementów zastosowanego leczenia, oprócz leczenia farmakologicznego. Do leczenia leki są włączane wtedy, gdy bez nich codzienne funkcjonowanie chorego we właściwy sposób staje się całkowicie niemożliwe.

Jak wygląda psychoterapia w praktyce – najważniejsze informacje

Najlepszy psychoterapeuta to taki, który potrafi wczuć się w sytuację swojego pacjenta oraz jest w stanie zaproponować mu sensowne wyjścia z jego trudnej sytuacji. Absolutną podstawą kontaktu pomiędzy pacjentem a specjalistą powinna być szczera rozmowa. Pierwszym krokiem w celu rozpoczęcia psychoterapii https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-par/ powinien być oczywiście kontakt – internetowy lub telefoniczny. Wstępny kontakt z danym psychoterapeutą nie jest zobowiązujący.

Początkowa rozmowa z psychoterapeutą pozwala na omówienie wszystkich problemów, z którymi boryka się dany pacjent. Dzięki temu specjalista będzie mógł oszacować cenę terapii a także jej prognozowany czas. Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą zawsze ma charakter konsultacji. Jej celem jest pogłębione zbadanie sytuacji danego pacjenta oraz weryfikacja, która z dostępnych metod terapii będzie dla niego najkorzystniejsza. Psychoterapeuta powinien bardzo uważnie słuchać oraz zadawać celne pytania. W ten sposób właściwie oceni potrzeby swojego pacjenta.

Weryfikacja potrzeb pacjenta

Lekarz powinien także bardzo dokładnie dowiedzieć się, jakie są potrzeby i oczekiwania pacjenta dotyczące dalszej terapii. Czasami zdarza się, że osoby, które po raz pierwszy udają się do profesjonalnego psychoterapeuty, nie do końca wiedzą, z jakim problemem się zmagają oraz jakiego rodzaju pomoc jest im potrzebna. Psychoterapeuta przy pierwszym spotkaniu spróbuje ustalić, z czego wynika dyskomfort, który pojawił się w życiu danego pacjenta. W trakcie konsultacji pacjent ma także niepowtarzalną szansę, aby zadać pytania psychoterapeucie oraz rozwiać potencjalne wątpliwości. Dostosowanie charakterów pacjenta i psychoterapeuty jest przecież niezwykle istotne. Nie chcemy przecież współpracować z osobą, z którą nadajemy na zupełnie innych falach.

Jeżeli u pacjenta pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, warto poinformować o nich psychoterapeutę jak najszybciej. W miarę możliwości będzie on próbował udzielić odpowiedzi na wszystkie nurtujące pacjenta pytania. Konsultacja do niczego nie zobowiązuje. Wielu pacjentów po przeprowadzonej wstępnej konsultacji z psychoterapeutą uzyskuje informację, iż tak naprawdę problem, który ich dotyczy nie jest na tyle duży, aby było konieczne przeprowadzanie długotrwałej, kilkumiesięcznej czy kilkutygodniowej terapii. Warto odwiedzić psychoterapeutę, aby dowiedzieć się, jaka jest nasza kondycja psychiczna.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl