Mogłoby się wydawać, że klasyczne laptopy lub notebooki są już przeżytkiem zeszłej dekady. Czy to prawda, że w naszych kieszeniach znajdują się urządzenia, które już dawno prześcignęły potencjał laptopów? Przekonajmy się.
Laptop – kiedyś i dziś
Nie da się ukryć, że pierwsze laptopy były urządzeniami przeznaczonymi dla zamożniejszego odbiorcy. Analogiczna sytuacja spotkała telefony komórkowe – przecież jeszcze na początku XXI wieku, zwłaszcza w Polsce i krajach posowieckich, telefon komórkowy był naprawdę luksusowym towarem. Do tego, wracając do laptopów, pierwsze modele tych urządzeń nie grzeszyły wydajnością i intuicyjnym designem. Mimo wszystko jakoś tę swoją funkcję spełniały – zapewniały dostęp do komputera tam, gdzie tylko użytkownik tego zapragnął.
Na szczęście rozwój technologiczny nie ominął tych konkretnych urządzeń. Już od przeszło dziesięciu lat większość laptopów jest w stanie dorównać wydajnością do komputerów stacjonarnych z wysokiej półki. Nawet modele budżetowe, które często da się kupić za około tysiąc złotych, oferują podstawowy komfort przy codziennych pracach biurowych i przeglądaniu internetu. Ale… czy dokładnie tego samego nie można zrobić za pomocą telefonu? To oczywiście zależy od stopnia skomplikowania planowanych operacji oraz indywidualnych preferencji. W dodatku systemy operacyjne w telefonach mogą nie poradzić sobie z odczytem niektórych plików, które są powszechnie stosowane w systemach operacyjnych na komputerach. To pierwsza, ale jednocześnie jedna z ważniejszych zalet laptopów. Pytanie jednak brzmi, czy taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze długo? – udzielenie jednoznacznej odpowiedzi może być trudne, producenci telefonów coraz częściej bowiem wprowadzają do swoich projektów takie rozwiązania, które przybliżają je do możliwości klasycznych komputerów.
Wysokowydajne laptopy
Przeciętny użytkownik laptopa oczekiwałby od niego m.in. w miarę komfortowej wydajności i żywotnej baterii. Rozmiary nie są już tak istotne, ponieważ standardem stało się ograniczenie masy laptopów i znormalizowanie ich rozmiarów (rzadko się zdarza, aby rozmiar laptopa różnił się znacząco od reszty). W przypadku takich osób różnice między laptopem a telefonem (tabletem) polegają wyłącznie na komforcie i sposobie korzystania z urządzenia; są to zatem kwestie, które może zmienić zwyczajne oswojenie się z konkretnym rozwiązaniem. W innej sytuacji są użytkownicy z wysokimi wymaganiami względem laptopów. Można wyróżnić dwie zasadnicze grupy: profesjonalnych informatyków, programistów i grafików oraz graczy. Dla tych pierwszy liczy się przede wszystkim moc obliczeniowa procesorów, pamięć ram, szybkość przesyłu danych w dysku oraz wydajna bateria. Miłośnicy gier rozglądają się najczęściej za laptopami z mocnymi kartami graficznymi, wygodnymi klawiaturami i ekranami wysokiej jakości (ważna jest rozdzielczość, balans kolorów i odświeżanie). W tym przypadku – o zmianie na laptopa na telefon nie może być mowy. Oczywiście, że komputery stacjonarne będą przodować nad laptopami pod względem wydajności i ceny (tj. jest ona mniejsza), lecz rzesza użytkowników stawia sobie za priorytet mobilność.
Zakup laptopa – na co zwrócić uwagę?
Wbrew pozorom zakup laptopa do wciąż dobra inwestycja. Przyda się on tak w pracy, jak w szkole i na studiach. Obecnie trudno wyobrazić sobie wygłoszenie chociażby prezentacji bez przygotowania kilku slajdów w PowerPoincie albo konieczność napisania długiego sprawozdania do pracy, gdy jesteśmy akurat na urlopie. Dobre laptopy powinny charakteryzować się wysoką jakością podzespołów, żywotną baterią i ogólną jakością wykonania (obudowa, wyświetlacz, trwała klawiatura i dobrze pomyślany system chłodzenia). Najtańsze laptopy, dostępne niemal w każdym elektromarkecie, sprawdzą się w podstawowych zadaniach. Średnia półka cenowa jest kierowana do tych klientów, którym nie zależy na zawrotnej wydajności sprzętu, lecz jednocześnie chcieliby mieć pewność, że urządzenie posłuży co najmniej kilka lat. Najdroższe rozwiązania to już raczej odpowiedź na potrzeby osób, o których była mowa w poprzedniej części artykułu.
Najczęstszymi problemami, z którymi muszą zmagać się użytkownicy laptopów to ledwie działająca bateria i przegrzewanie się podzespołów. Pierwszy problem mogą początkowo rozwiązać tzw. regeneracja baterii, chociaż specjaliści rekomendują zakup nowej części. Bateria, podobnie jak wszystkie inne podzespoły, skazana jest na wyczerpanie wraz z biegiem czasu. Pamiętajmy, aby mądrze gospodarować jej pojemnością – odradza się m.in. stałego podłączania laptopa do źródła zasilania oraz doprowadzenia do całkowitego rozładowania. Bronią w walce z wysoką temperaturą wewnątrz laptopa może być regularne czyszczenie go z zalegającego kurzu oraz specjalne podkładki chłodzące.
Pomimo tego, że laptopy mają silnych konkurentów w postaci smartfonów, raczej trudno wywróżyć im rychły upadek. To sprzęt, który na dobre wpisał się w potrzeby konsumentów, czego nie można mówić o takich gadżetach, które przeminęły bezpowrotnie (np. popularne niegdyś odtwarzacze MP3 – całkowicie zastąpiły telefony).