Myjnie samoobsługowe – planując otwarcie myjni samochodowej samoobsługowej trzeba przeanalizować różną liczbą stanowisk. Najpopularniejsze obecnie są myjnie z 1, 4 i 6 miejscami. A różnica w tym przedziale jest olbrzymia. Wszystko jest zróżnicowane, zaczynając od kosztów instalacji stacjonarnych myjni i sprzętu, kończąc na trudnościach z wydzierżawieniem działki.

Myjnia samoobsługowa na 1 stanowisko

Najłatwiejsza opcja dla początkujących, wymagająca minimalnych nakładów i wysiłku. W zdecydowanej większości przypadków taka myjnia samochodowa powinna być otwierana tylko w małych miejscowościach, liczących nie więcej niż 15 000 osób. 

Gdzie otworzyć myjnię samochodową z jednym stanowiskiem?

Dlaczego nie polecamy otwierania takich myjni w miejscowościach o dużej przepustowości? A prawda jest taka, że trudno zmienić psychologię klienta. To jedno, gdy świadczysz usługi w małej wiosce, gdzie nie ma kolejki do myjni. A to zupełnie inna sprawa, gdy w kolejce stoi kilka samochodów, w których siedzą kierowcy i już stracili cierpliwość. Spotkawszy się z takim problemem 1-2 razy, właściciel samochodu postawi gdzieś w głębi swojej pamięci krzyżyk przed nazwą Twojej myjni samochodowej i już tam nie przyjedzie. 

Jaka jest powierzchnia do mycia samochodu? Z reguły 35-40 metrów kwadratowych wystarcza na jedno stanowisko. Rozmiar standardowy, odpowiedni do wszystkich myjni jednostanowiskowych. Ważne jest także zaangażowanie specjalistycznego sprzętu i specjalistów w prace budowlane. Jak pokazuje praktyka, chociaż minimalna inwestycja na pierwszym etapie jest raczej przyjemna niż koszty kapitałowe, to później jakość okazuje się bardziej opłacalna.  

W kosztorysie trzeba uwzględnić:

Pamiętaj, że otwarcie myjni samoobsługowej na 1 stanowisko nie jest dużo łatwiejsze niż np. na 3. Tak, koszty są mniejsze, ale praca będzie identyczna. Oznacza to, że nadal będziesz musiał przygotować typowy projekt, podłączyć komunikację, wynająć lub kupić działkę, wezwać specjalny sprzęt i tak dalej. Więc jeśli zamierzasz się rozwijać w przyszłości, lepiej od razu założyć myjnię samochodową bezdotykową z zapasowymi miejscami niż później wchodzić do tej samej rzeki i znowu tracić czas, pieniądze i nerwy. Średni koszt postawienia myjni samochodowej z jednym stanowiskiem wynosi w granicach 70 – 120 tysięcy złotych.

Myjnia samochodowa samoobsługowa z 4 stanowiskami

Myjnie samochodowe na 4 stanowiska są słusznie uważane za coś w rodzaju złotego środka. Nie są już małe, ale nie są gigantami wymagającymi inwestycji kapitałowych. Średni koszt uruchomienia zestawu 4 stanowisk waha się od 400 do 500 tysięcy złotych.

Gdzie otworzyć myjnię samochodową na 4 stanowiska?

Myjnie samoobsługowe

Myjnie samoobsługowe

Z reguły takie myjnie najlepiej sprawdzają się w małych miejscowościach liczących do 200 tys. mieszkańców. A oto bardzo prosta arytmetyka. Tak więc przy 4 stanowiskach sytuacja jest taka sama jak w poprzednim rozwiązaniu, ale już w kontekście małego miasta. Zwykle wystarczą 4 stanowiska do mycia, aby nie tworzyć kolejki, a reszta nie była pusta. Przeciętny ruch to około 180 samochodów dziennie w normalnym sezonie, a w okresach szczytowych dochodzi nawet do 600 samochodów. 

Jaka jest powierzchnia myjni samochodowej 4 stanowiskowej? Minimalna powierzchnia takiej myjni to około 140 metrów kwadratowych, ale to propozycja dla koneserów minimalizmu. Jeśli chcesz więcej, dodaj co najmniej 30 metrów kwadratowych. Koszt montażu myjni na 4 stanowiska jest trudny do wyliczenia bez dokładnych nakładów, ale jako wskazówkę można wziąć koszt myjni na 1 stanowisko i pomnożyć go razy 4.

Myjnia samochodowa samoobsługowa na 6 stanowisk

Przy odpowiednim podejściu może stać się dla Ciebie prawdziwą kopalnią złota, ale do tego czasu będziesz musiał ciężko pracować. Okres zwrotu takich inwestycji jest dość długi, dlatego opcje zainstalujemy coś tańszego początkowo nie są odpowiednie. Tak jest już w przypadku, gdy lepiej dobrze zainwestować z góry na etapie montażu, aby firma działała przez wiele lat i stale przynosiła zyski. W przeciwnym razie, zanim osiągniesz swój zysk netto, ryzykujesz stanie się właścicielem ruin technologicznych. Tak jak poprzednio zaczynamy od kosztu 1 stanowiska, ale pomnóż to wszystko przez 6. Przynajmniej przez 6, a lepiej przez 7-8. Skoro uznaliśmy, że rozwiązania tymczasowe tu nie pasują, musielibyśmy wszystko dokładnie wybudować. Koszt uruchomienia 6 stanowisk na myjni będzie w granicach 700 – 800 tysięcy złotych.

Na średnio 6 stanowisk myjni samochodowej potrzebujesz:

  • 45-60 kW energii elektrycznej.
  • Około 20 metrów sześciennych wody.
  • Możliwość odwodnienia 20 metrów sześciennych.

Przydatne wskazówki dla właścicieli myjni samochodowych samoobsługowych

Upewnij się, że myjnia samochodowa nie zgubi się w krajobrazie. Giganci z 6-10 stanowiskami są widoczni z daleka, a małe myjnie mogą po prostu nie zostać zauważone podczas przejeżdżania obok. Dlatego wskazane jest, aby przed myjnią wykonać dość chwytliwy design i przyciągające uwagę banery. Dla małych myjni – obowiązkowa, dla średnich i dużych – prawie obowiązkowa.

Bardzo ważnym etapem jest koordynacja projektu, dzierżawa gruntów i uzyskiwanie pozwoleń. Faktem jest, że jest nie tylko wystarczająco długie, ale czasami niezwykle kosztowne. Na przykład całkiem możliwa jest sytuacja, w której usunięcie sieci inżynieryjnych lub dostarczenie komunikacji będzie droższe niż cały projekt jako całość. Nigdy nie przystępuj do zakupu sprzętu i wszystkich innych praktycznych kroków, dopóki nie otrzymasz wszystkich niezbędnych zezwoleń i szacunków dotyczących przyszłej pracy. 

Niezwykle ważne jest umieszczenie myjni samoobsługowej we właściwym miejscu.  Do takich miejsc należą:

  • Parkingi różnego rodzaju.
  • Ruchliwe szlaki.
  • Hotele.
  • Tereny z budynkami biurowymi.
  • Centra handlowe i targowiska.

Mamy nadzieję, że przedstawione informacje dały odpowiedzi chociaż na część pytań dotyczących myjni samochodowych o różnej liczbie stanowisk. To dobry interes dla Ciebie!