Ogrzej dom pompą ciepła – dlaczego miałbyś się zdecydować? Jeśli szukasz niedrogiego i wygodnego sposobu na ogrzewanie, warto zastanowić się nad pompą ciepła. To w zasadzie gwarancja niskich kosztów, przy jednoczesnym zapewnieniu kilkudziesięciu lat niezawodnej pracy i na pewno jest to świetne rozwiązanie.
Co to jest pompa ciepła? Jakie korzyści daje ogrzewanie domu pompą ciepła? Ile kosztuje pompa ciepła? Jak w praktyce działają pompy ciepła? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelnika.
Co to jest pompa ciepła?
Zanim zaczniemy się nad tym zastanawiać, warto zastanowić się, czym właściwie jest pompa ciepła. Otóż jest to ekologiczne źródło ciepła, którego głównym zadaniem jest pozyskiwanie energii z gruntowych źródeł energii. Charakteryzuje się swobodnym poborem energii ze środowiska, a dokładniej z powietrza, gleby i wody. Energia ta przepływa zarówno do centralnego ogrzewania, jak i do ciepłej wody użytkowej. Jeżeli pozyskujemy energię ze środowiska, możemy przyczynić się do ochrony przyrody poprzez pozyskiwanie ekologicznych źródeł ciepła. Jak działa tytułowe urządzenie? Otóż ogrzewanie danej nieruchomości jest możliwe dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej, która jest niezbędna do transportu energii. W przeciwieństwie do lodówek energia nie jest pobierana z wnętrza urządzeń.
Jakie korzyści daje ogrzewanie domu pompą ciepła?
Nie bez powodu pompy ciepła są tak popularne. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet, o których na pewno warto wspomnieć. Po pierwsze, możemy liczyć na niższe koszty budowy domu. Nie musimy budować kominów ani przygotowywać banków paliw. Co więcej, nie trzeba tracić czasu na szukanie wysokiej jakości paliwa w atrakcyjnych cenach. Warto uświadomić sobie, że pompy ciepła są jednym z najtańszych źródeł ciepła. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest brak obsługi. Kolejną zaletą jest to, że zwrot z inwestycji jest bardzo szybki. Okazuje się, że rzeczywisty okres zwrotu wynosi od 5 do 7 lat. Wiele osób obawia się również długiej żywotności pomp ciepła, nawet do 50 lat w skrajnych przypadkach. Należy podkreślić, że pompy ciepła są przyjazne dla środowiska naturalnego – bez większych problemów jesteśmy w stanie pozyskać niskooprocentowane pożyczki czy ekologiczne fundusze inwestycyjne. Niewielu zdaje sobie sprawę, że rośnie udział energii elektrycznej z biopaliw, wiatru i słońca. W najbliższej przyszłości pompy ciepła będą prawdopodobnie zasilane wyłącznie energią odnawialną. Warto w tym miejscu podkreślić, że prawidłowo skonfigurowana pompa odpowiada nie tylko za grzanie, ale również za chłodzenie.
Ile kosztuje pompa ciepła?
Dość częstym pytaniem jest, ile kosztuje pompa ciepła. Nic dziwnego, że to takie ciekawe pytanie – w końcu nie każdego stać na dziesiątki tysięcy złotych. Po pierwsze, powinniśmy wiedzieć, że koszt sprzętu zależy od tego, jaki rodzaj sprzętu wybierzemy, jakie jest indywidualne zapotrzebowanie na ogrzewanie, jaka jest powierzchnia mieszkania i jakiego rodzaju kanały są stosowane. Koszt ogrzewania pompą ciepła jest niższy, jeśli nie trzeba instalować specjalnych połączeń. W praktyce oznacza to, że budynek, w którym zainstalowana jest pompa ciepła, nie wymaga żadnych przygotowań. Dzięki temu minimalizujemy początkowy koszt, jednocześnie oszczędzając pieniądze na początku decyzji.
Jak w praktyce działają pompy ciepła?
Aby zobrazować działanie pompy ciepła, możemy porównać ją do działania lodówki, która znajduje się w niemal każdej kuchni. Różnica polega jednak na tym, że urządzenia AGD pochłaniają ciepło z żywności i zwracają je do otoczenia. Natomiast pompy ciepła gromadzą ciepło z otoczenia i przekazują je do wnętrza budynku. Ten proces jest przeciwieństwem naturalnego kierunku ciepła. Warto wspomnieć o najważniejszym, ciągłym cyklu procesów termodynamicznych. W ten sposób możemy umożliwić przepływ ciepła z chłodniejszych obszarów do cieplejszych obszarów. Jednostka pompy ciepła nazywana jest systemem chłodniczym z odwróconym cyklem. Jeśli chcemy, aby pompa ciepła działała, to oczywiście potrzebna jest moc. Nowoczesne systemy mogą dostarczać od 25% do 30% swojej energii z zewnątrz. Energia ta jest wykorzystywana do napędzania sprężarki. Jak widać, pompy ciepła to bardzo popularne rozwiązanie w Polsce.