Prawidłowa instalacja i lokalizacja systemów słonecznych ma bardzo duży wpływ na wydajność instalacji i wynikającą z tego tytułu opłacalność jej użytkowania, dlatego bardzo ważne jest to, by poświęcić jej odpowiednio dużo uwagi. Aby panele fotowoltaiczne mogły osiągnąć swoją maksymalną wydajność, należy znaleźć dla nich zacienione miejsce i ustawić je w odpowiedniej pozycji, w której będą mogły pochłonąć jak najwięcej promieni słonecznych. Trzeba zamontować je w taki sposób, aby nie zostały uszkodzone na skutek silnego wiatru lub śniegu, i oczywiście za sprawą podłączenia przewodów elektrycznych i instalacji niezbędnego sprzętu.

Montaż paneli słonecznych – z której strony domu?

Panele fotowoltaiczne - wszystko co musisz wiedzieć o ich montażuPowierzchnia paneli fotowoltaicznych jest dość duża – w celu uzyskania 1 kW mocy szczytowej, potrzebne są ogniwa o powierzchni prawie 7m2 – z tego powodu jedynie nieznaczna ilość osób podejmuje się ustawienia ich na działce, która znajduje się niedaleko domu, gdyż w większości przypadków szkoda miejsca, a jeśli wziąć pod uwagę to, że nie można ich zacienić, może po prostu wcale go nie być. Panele najczęściej instaluje się na dachu lub fasadzie.
Po pierwsze, jest to zwyczajnie najwygodniejsza opcja, a po drugie znajdują się wówczas na takiej wysokości w odniesieniu do innych obiektów, że istnieje duża szansa, że nie pozostaną w cieniu. Największą wydajność i moc modułów słonecznych można uzyskać poprzez ustawienie ich tak, aby ich aktywna powierzchnia była skierowana w stronę słońca. Jednak w przypadku stacjonarnych paneli można zrobić tak tylko przez chwilę, ze względu na to, że Ziemia ciągle się rusza względem Słońca.

Najlepszą opcją będzie skierowanie paneli na południe i przechylenie ich o 30-40 ° poziomo, a im większe odchylenie od tego położenia, tym mniej energii pozostanie wytworzonej. Jednak nawet w przypadku paneli, które są skierowane na południowy wschód lub południowy zachód i przechylają się o 25–55 °, wydajność energetyczna wciąż będzie zadowalająca i będzie wynosiła około 90–95% wartości maksymalnej. 

Trakery – sposób sterowania panelami

Montaż paneli słonecznych w kierunku słońca, w taki sposób aby promienie słoneczne dostawały się do paneli fotowoltaicznych zawsze pod kątem prostym, wymaga nieustannego obrotu wokół ich osi pionowej i poziomej. W tym celu wykorzystuje się trackery – wsporniki z automatycznie kontrolowanymi mechanizmami, które poruszają panelami, tak aby mogły nadążyć za widocznym ruchem słońca po niebie.

Mimo tego, że takie rozwiązanie wydaje się być doskonałym, jest rzadko stosowane. Według wyników badań mimo tego, że teoretycznie ilość energii uzyskanej z paneli umieszczonych na trackerze może być o 30% większa niż z paneli stałych, które są rozmieszczone w zgodzie z naszą szerokością geograficzną, w rzeczywistości zysk ten jest nawet o połowę mniejszy. Ma to związek między innymi z potrzebą ochrony przed wiatrem – gdy jest porywisty, panele są automatycznie poziomowane. Znaczniki powodują zwiększenie kosztu wykonania instalacji sporych rozmiarów (wykonanej z co najmniej kilkudziesięciu paneli) o około 20%, a małej jest to jeszcze większa wartość. 

Poznaj koniecznie:

Chłodzenie paneli

Panele pod wpływem słońca stają się gorące. Dzieje się tak również za sprawą przepływającego przez nie prądu, a wzrost temperatury ogniwa polikrystalicznego o 1 stopień Celsjusza będzie skutkowało spadkiem jego mocy o około 0,5%. Największą moc paneli odnotowano przy temperaturze 25 stopni Celsjusza, wówczas gdy latem zdarza się, że jest ona wyższa niż 50 stopni. Z kolei panel o mocy nominalnej 250 W zapewnia mniej niż 220 W przy intensywności promieniowania 1000 W / m2. Trzeba się z tym liczyć w momencie montażu i wentylacji. Ważne jest by zapewniać swobodny przepływ powietrza wokół paneli. Powoduje to, że najlepiej umiejscowić je na otwartej przestrzeni – w pobliżu domu lub na płaskim dachu.

Często mocuje się je kilka centymetrów nad nachyleniem dachu, równolegle do niego, przez co nie obserwuje się znacznego spadku wydajności (poniżej 5%). Kiedy panele zostaną umieszczenie bezpośrednio na dachu, bez zapewnienia im przewiewy, można spodziewać się 10% mniej zysku energetycznego.  

Zacienianie paneli

Cień na panelu słonecznym równa się temu, że mniej energii słonecznej jest przekazywane do ogniw słonecznych. Sporym problemem jest to, że nawet w momencie, gdy tylko mała część jednej komórki jest zasłonięta, na przykład lepkim liściem, wszystkie komórki, które są z nią połączone będą dostarczać mniejszą ilość energii. To może spowodować, że pomimo słonecznej pogody działanie paneli nie będzie widoczne ze względu na stosunkowo niewielkie zanieczyszczenie lub zacienienie części panelu.
Problem mogą stanowić nawet z pozoru nieszkodliwe słupy, maszty lub przewody elektryczne, które rzucają mały cień. Postaraj się zachować jak największą odległość od nich, podczas instalacji paneli, a wszystkie poruszające się części, takie jak anteny, najlepiej umieścić po innej stronie dachu.

Energia z zacienionych ogniw zostaje utracona przez przepływ prądu wstecznego przez zacienione ogniwa, które następnie przybierają rolę rezystorów. Efektem jest wzrost temperatury.