Kiedy bierzemy do ręki jakikolwiek przedmiot, bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak to się stało, że w ogóle on powstał i że może być dla nas on użyteczny. Nieważne czy chodzi o narzędzia, czy o na przykład konsole do gry. Zazwyczaj obecność wszelkich przedmiotów w naszym otoczeniu, uznajemy za coś normalnego i właściwie przywykliśmy do tego, nie zastanawiając się w ogóle nad tym, jak i ogrom pracy oraz jak dużo wiedzy, oraz technologii, musi być zastosowanych często do tego, aby wykonać nawet proste rzeczy. Spójrzmy, jak to wygląda w rzeczywistości.
Poszukiwanie złóż surowców naturalnych
Pierwszą rzeczą, o której musimy wiedzieć to fakt, że wszystko, co wykorzystujemy do wytwarzania narzędzi czy innych przedmiotów codziennego użytku (małych oraz dużych), swoją drogę zaczyna jako surowiec. Surowiec może być pochodzenia naturalnego czy inaczej „tak zwanego naturalnego” (czyli na przykład drewno oraz w dalszej przeszłości kości zwierząt) lub pochodzenia mineralnego, czyli żelazo, stal, złoto, diamenty itp. (czyli w skrócie wszystko, co możemy wykopać z ziemi i stanowi część nieożywioną naszego świata). Poszukiwanie złóż surowców naturalnych, jest obecnie niezwykle ważnym zagadnieniem. Przede wszystkim dlatego, że nasze zasoby się kurczą. Poszukiwanie złóż surowców naturalnych, musi być obecnie zdecydowanie bardziej precyzyjne. Przede wszystkim dlatego, że współcześnie występujące złoża, które nie były jeszcze nigdy eksploatowane, są zazwyczaj zdecydowanej mniej zasobne, więc badania muszą być przeprowadzone dokładniej oraz tak naprawdę szybciej http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/badania-terenowe.html. Poszukiwania złóż surowców naturalnych, możemy oczywiście wykonywać lepiej i dokładniej niż w przeszłości, chociażby dlatego, że techniki wykorzystywane do poszukiwania złóż surowców naturalnych, znacząco się zmieniły. Kiedyś główną metodą poszukiwania złóż surowców naturalnych, było wykonywanie dużej ilości odwiertów. Obecnie możemy do tego celu zastosować na przykład ultradźwięki, elektromagnetyzm oraz cały szereg innych metod.
Obróbka surowca
Wydobyty surowiec oczywiście nie nadaje się od razu do użycia. Bardzo często nie przypomina on właściwie swojej wersji ostatecznej, czyli chociażby półproduktu, który wychodzi z huty w postaci blach lub sztabek. Właściwie wszystkie metale z wyjątkiem metali szlachetnych, bardzo rzadko występują w postaci metalicznej w przyrodzie. Najczęściej są one związane z innymi pierwiastkami w formie minerałów. Na przykład żelazo występuje pod postacią pirytu lub ferrytu. Miedź również bardzo rzadko występuje w formie metalicznej, dlatego samo zlokalizowanie złoża dla osoby, która nie jest zaznajomiona z geologią, jest niemożliwe do wykonania. Do tego dochodzi przeróbka rudy, która musi uwzględniać wszystkie zawarte w rudzie pierwiastki i minerały, ponieważ niektóre z nich mogą pomagać, a niektóre utrudniać obróbkę. Sam wytop metalu, który oczywiście nie musi być jedynym skutecznym procesem, (ponieważ istnieją obecnie również na przykład metody Hydrometalurgiczne wytwarzania metalu) to nie jest koniec procesu. W wielu przypadkach metal musi być na przykład dodatkowo elektrorafinowany po to, aby osiągnięto wymaganą czystość. Dla przykładu miedź elektrolityczna, która jest wykorzystywana w przewodach elektrycznych, musi mieć czystość na poziomie 99,9% i tylko i wyłącznie elektrorafinacja, jest w stanie taką czystość zapewnić. Gdyby ilość zanieczyszczeń była większa, to przewodność miedzi znacząco spadłaby, natomiast wzrosłyby opory, co przekłada się po pierwsze na straty energetyczne, a po drugie na to, że przewody takie po prostu znacząco bardziej by się nagrzewały.
Obrabianie półproduktów
Półprodukt w postaci blach, krążków lub sztab trafia następnie do zakładów, które muszą je w jakiś sposób obrobić różnymi metodami, po to, aby nadać temu materiałowi ostateczną wymaganą formę. W zakładach tych wykorzystywanych jest bardzo wiele różnych procesów, na przykład wykrawanie precyzyjne na prasach hydraulicznych, frezowanie, cięcie, gratowanie. Bardzo często wymagane jest na przykład hartowanie takiego materiału lub wręcz obróbka cieplno-chemiczna, czyli hartowanie połączone z węglo-azotowaniem. Sama obróbka cieplna w piecu hartowniczym, też niekoniecznie musi być końcowym etapem. Bardzo często jeszcze dochodzi jeszcze do tego finalna obróbka powierzchniowa, która ma na celu usunięcie zadziorów i ostrych krawędzi lub technologia odpuszczania, polegająca na relaksacji naprężeń w materiale, po to, aby nie pękał on w wyniku różnego rodzaju obciążeń udarowych, i aby była wytrzymała w takim stopniu, jak się od tego materiału oczekuje. Ostatecznym elementem powstawania produktu gotowego, jest poskładanie wielu części, pochodzących z różnych procesów oraz bardzo często z różnych materiałów. Polakierowanie tego, spakowanie i wysłanie do klienta. Jak widzimy wyprodukowanie nawet prostych rzeczy, wymaga bardzo dużego zaangażowania, i zastosowania wiedzy i technologii z szerokiego zakresu. Jest to więc efekt rozwoju techniki na przestrzeni lat, a czasem tysiącleci.