Proces spełniania marzeń to budowa własnego domu, bo jest dla wielu zwieńczeniem marzeń i pragnień, do których dążą przez całe życie. Choć wymaga to sporo czasu i pieniędzy to wielu zarówno młodych, jak i starszych ludzi podejmuje się tego wyzwania, nie zważając na koszty. Należy jednak pamiętać, że nierozważne podejście do tematu może się skończyć bardzo źle, a my zostaniemy bez własnego konta i z bardzo dużym kredytem.

Artykuł ten nie ma jednak za zadanie zniechęcić nikogo do budowy domu, a jedynie zwrócić uwagę na elementy, o których należy wiedzieć i o których powinniśmy pamiętać przed przystąpieniem do realizacji marzeń. Pozwoli to uniknąć błędów, które najczęściej trafiają się podczas tego typu inwestycji.

Dekalog  budowy

Kluczowym elementem, bez którego budowa nie wystartuje, jest odpowiednia działka budowlana, na której będzie mogła powstać inwestycja. Najważniejsze jest, abyśmy znali stan prawny działki, który znajduje się w księgach wieczystych, jest to gwarancją co do tego, czy możemy ją nabyć i na niej budować. Warto sprawdzić, czy na tym terenie nie ciąży żadna hipoteka oraz jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie tego dokumentu sprawdzisz również jakie budowle mogą powstać w najbliższym czasie wokół twojego domu, jaki rodzaj konstrukcji ty możesz budować oraz czy nie przewiduje się dużych inwestycji w tym terenie.

Na podstawie tego dokumentów, będziesz mógł tak dostosować projekt domu, aby w żaden sposób nie kolidował z postanowieniami zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważne, ponieważ uchroni nas przed problemami i koniecznością ingerowania w strukturę domu po jego budowie. Następny ważny element to wielkość działki, na jakiej może powstać dom. Minimum do 450 m2, przy czym szerokość nie powinna być mniejsza niż 14 m, ponadto dom nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 4 m od granicy z działką sąsiednią. Oczywiście odległość ta zależy od tego, czy ściana Graniczna będzie miała otwory okienne, czy nie oraz może być ona różna w zależności od planów zagospodarowania i innych przepisów nadrzędnych.

Sprawdź jakich masz sąsiadów

Proces spełniania marzeń

Proces spełniania marzeń

Następnym elementem, o który należy zadbać, jest odpowiednie przeanalizowanie otoczenia działki oraz sprawdzenie, jaka jest infrastruktura i dojazd. Powinniśmy zadbać o to i sprawdzić, czy w naszej okolicy nie ma dużych obiektów przemysłowych, oczyszczalni ścieków, sortowni, które są nie tylko źródłem hałasu, ale również nieprzyjemnego zapachu.

Ważne jest również, abyśmy mieli dość dobry dojazd do nieruchomości, który jest szczególnie w ważny w przypadku budowy i konieczności dowiezienia wielu elementów. Utrudnienia dadzą się we znaki również, gdy będziemy mieszkać w takim domu, ponieważ dojazd będzie trudny. Warto zorientować się, czy planowana jest budowa takich dróg oraz jak wygląda status komunikacji publicznej w terenie, oraz gdzie znajduje się najbliższy przystanek autobusowy. Jest to w przypadku dzieci szczególnie ważne, aby miały możliwość dojazdu do szkoły czy innych miejsc kulturowych.

Ponadto, jeśli na twojej działce znajdują się drzewa, inne niż owocowe, musisz liczyć się z tym, że jeśli kolidują z projektem domu z drewna klejonego, konieczne jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń, aby je usunąć. Wymaga to czasu i może spowodować opóźnienia w realizacji projektu. Projekt ponadto musi być dostosowany do rzeźby terenu i jego wyglądu, aby idealnie wpasował się w pejzaż i nie odstawał za bardzo. Gdy rozwiązaliśmy problemy z dokumentacją i planowaniem pora porozmawiać o ekipie budowlanej i samym wykonaniu. Jeśli zdecydujemy się na zamówienie ekipy, która od początku do końca wykona wszystkie prace bez angażowania nas w jakiekolwiek działania. Zakupią niezbędną ilość materiału i wszystko, co jest potrzebne, a my niczym nie będziemy musieli się przejmować.

Metoda ta jest jednak o wiele droższa i choć nie wymaga od nas poświęcenia uwagi, to jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, warto wybrać metodę gospodarczą. Tutaj to my kupujemy materiały i pomagamy przy pracach, zatrudniamy różnych fachowców, jednak wiąże się to ze sporą ilością czasu i poświęcenia uwagi. Ponadto taka budowa bardzo często rozciąga się w czasie i kosztuje nas nieco więcej cierpliwości.

Polecamy dla osób, które się budują :

Pozwolenia to podstawa

Z rzeczy bardzo istotnych jest również fakt, że powinniśmy o wszelkie elementy związane z dokumentacją samej budowy oraz niezbędne pozwolenia, które uprawniają nas do rozpoczęcia prac. Większość z nich otrzymamy w Urzędzie Gminy, gdzie, aby je uzyskać, potrzebne są niezbędne wnioski i dokumenty. Do takiego wniosku musimy dołączyć co najmniej cztery egzemplarze projektu budowlanego, poświadczenie prawa do dysponowania konkretną nieruchomością, zaświadczenia o podłączeniu niezbędnych mediów w tym wody i kanalizacji oraz energii elektrycznej i gazu, niezbędne oświadczenie zarządcy drogi nas do podłączenia działki z drogą publiczną oraz wszelkie niezbędne opinie geotechniczne.

Tylko po sporządzeniu takiej dokumentacji oraz złożeniu wniosku oraz jego pozytywnym rozpatrzeniu  może rozpocząć się budowa domu ekologicznego. Jednym z najważniejszych elementów, o których powinniśmy pamiętać, jest jednak fakt, że wszelkie wątpliwości powinniśmy rozwiać u specjalistów, którzy doradzą nam, gdy nie mamy pewności co do jakiejś kwestii. Jest to o tyle istotne, że uchroni nas przed błędami spowodowanymi niewiedzą. Budowa domów to nic strasznego i wystarczy podejść do niej profesjonalnie, a wszystko pójdzie, jak powinno.