Właściciele domów jednorodzinnych w przeciwieństwie do osób mieszkających w blokach mają możliwość wyboru instalacji grzewczej. Na naszą decyzję wpływa wiele różnych czynników, takich jak budżet, dostępność różnych paliw oraz to, czy zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach. Sposób ogrzewania trzeba określić już na etapie projektowania domu. Rekuperacja i pompy ciepła to jeden z popularniejszych wariantów. Tradycyjne kotły olejowe nie są już atrakcyjnym wyborem.
Zamiast decydować się na zakup urządzenia zasilanego zwykłym olejem opałowym bądź płynnym gazem, warto rozważyć wybór pompy ciepła. Zachęcić nas do tego powinna niezwykła energooszczędność takiej instalacji. Jako zasilania używa ona energii elektrycznej, do której wszyscy mamy dostęp. Nie ma potrzeby dokupowania butli z gazem lub innych materiałów opałowych. Połączenie rekuperacji i pompy ciepła może dodatkowo ograniczyć ponoszone przez nas koszty związane z ogrzewaniem domu. Dobrym wyborem są na przykład pompy ciepła wykorzystujące wymienniki pionowe. Koszt niezbędnych odwiertów pionowych na naszej działce z pewnością zwróci się nam w dłuższej perspektywie. Sporą zachętą do kupna pompy ciepła są spadające ceny tego typu technologii. Obecnie jest ona o wiele bardziej przystępną.
Dlaczego warto zainwestować w tego typu instalację?
Jest to rozwiązanie, które może nam posłużyć przez wiele lat. Trudno znaleźć obecnie na rynku urządzenie, które mogłoby efektywnie zastąpić pompę ciepła. Jej największą zaletą są właśnie obniżone rachunki za ogrzewanie. Warto przy tym zainwestować w ogrzewanie podłogowe i zwracać uwagę na współczynnik COP wybranej przez nas pompy. Ciekawym rozwiązaniem jest także korzystanie z dwóch różnych taryf energii elektrycznej. Chodzi mianowicie o wariant dzienny i nocny. Im większe zużycie energii będzie przypadało na taryfę nocną, tym więcej zaoszczędzimy pieniędzy. Jeżeli dysponujemy wystarczająco dużym budżetem, warto dodatkowo zdecydować się na bufor wody grzewczej, która będzie krążyła w podłogówce. Wszystkie te rozwiązania pozwolą nam efektywnie ograniczyć nasze koszty. Nie musimy oczywiście sami się tym zajmować. O wiele lepszą metodą jest skorzystanie z usług doświadczonego projektanta. Powinien on być w stanie dobrać instalację grzewczą optymalną dla naszego domu.
Co oprócz wyboru urządzenia grzewczego ma duże znaczenie dla efektywności całej instalacji?
Musimy przede wszystkim poważnie podejść do opracowania naszej instalacji grzewczej. Decydując się na rekuperację i pompy ciepła, trzeba precyzyjnie określić zapotrzebowanie naszego domu na ciepło. W przeciwnym razie nie uda nam się dobrać optymalnego urządzenia grzewczego. Nie może ono dostarczać zbyt mało ciepła, gdyż taki sprzęt będzie po prostu wadliwym rozwiązaniem dla danego budynku. Z drugiej strony, jeżeli instalacja generuje zbyt dużą ilość ciepła, dojdzie do jego marnowania. Tym samym będziemy marnować nasz pieniądze na ogrzewanie, którego nie jesteśmy w stanie efektywnie wykorzystać. Niewłaściwie dobrana rekuperacja i pompa ciepła już po pierwszej zimie okaże się wysoce rozczarowująca. Na 1 m2 potrzebne będzie przynajmniej 50 W, zakładając obecność ogrzewania podłogowego, szczelnych okien oraz właściwego ocieplenia całego domu. Oprócz tego trzeba wydzielić wystarczającą ilość energii na podgrzewanie wody użytkowej. Dużo zależy od liczby domowników.
Czy warto wyposażyć się w dodatkowe źródła ciepła oprócz pompy ciepła?
Kombinacja rekuperacji i pompy ciepła powinna w pełni zaspokoić nasze potrzeby. Jeżeli dysponujemy dodatkowymi funduszami, możemy zainwestować na przykład w kominek z płaszczem wodnym. Przy jego pomocy o wiele łatwiej przyjdzie nam podgrzewanie wody grzewczej i użytkowej. Dzięki obecności właściwej automatyki pompa ciepła automatycznie zostanie wyłączona, gdy wykryje, że pali się ogień w kominku. Gdy w nocy przestanie się on palić, system wykryje to i włączy pompę ciepła. Nie zawsze używanie kominku będzie opłacalne. Wszystko zależy od temperatur panujących w danym sezonie grzewczym. Należy przede wszystkim porównać koszty energii zużywanej przez pompę ciepła z kosztami zakupu drewna do kominka. Za jego pomocą możemy dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek wyjątkowo mroźnej zimy lub awarii pompy ciepła.
Znacznie rekuperacji dla naszej instalacji grzewczej
Rekuperacja i pompa ciepła stanowią doskonałe powietrze, gdyż oba te elementy pełnią różną funkcję. Pompy służą do ogrzewania naszego mieszkania, a rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnego wentylacji grawitacyjnej nie będzie powodowała wychładzania naszego domu. Do pracy wykorzystuje urządzenie zwane rekuperatorem. Nie tylko kontroluje on ruch powietrza, ale również pozwala na odzyskiwanie z niego ciepła. Sprawnie działający system wentylacji jest równie ważny co wybór instalacji grzewczej. Dzięki rekuperacji możemy dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania. W zależności od sezonu możemy używać w naszym rekuperatorze wkładu zimowego lub letniego.