W momencie kiedy firma przestaje przynosić oczekiwane zyski, pojawia się problem z coraz większą ilością długów, jej rozwój jest coraz słabszy. W tej sytuacji bardzo często pojawia się widmo upadłości, dlatego można rozważyć restrukturyzacje, jest to bowiem sposób na uniknięcie likwidacji firmy. W poniższym artykule dowiesz się między innymi czym tak naprawdę jest restrukturyzacja, jakie płyną z niej korzyści oraz wiele innych, istotnych informacji!

Restrukturyzacja firmy – czym jest – ogólne wyjaśnienie

Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie co oznacza restrukturyzacja firmy i jakie konsekwencje niesie ze sobą? Restrukturyzacja nazywana także restrukturalizacją to proces, który polega na zmianach w całej organizacji danego przedsiębiorstwa oraz w aktywach i pasywach, które są jego własnością. Czy wiesz, że najczęściej restrukturyzacja w przedsiębiorstwach prowadzona jest w sytuacji, gdy firma potrzebuje nagłych i konkretnych zmian, aby zachować swoją oryginalność, konkurencyjność. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla firmy, gdyż powoduje ono zwiększenie się zysków, dzięki zastosowaniu restrukturyzacji można dokonać transformacji firmy, co jednocześnie poprawia jej sytuację poprzez wzrost jej wartości. O czym warto pamiętać? To, iż dzięki restrukturyzacji przeprowadzonej w prawidłowy sposób możliwe jest uniknięcie najgorszej sytuacji jaką jest ogłoszenie upadłości firmy! Co istotne, wszystko odbywa się z największym poszanowaniem praw wierzycieli, warto zaznaczyć że możliwa jest zarówno restrukturyzacja jednoosobowej działalności gospodarczej jak i restrukturyzacja spółki, która posiada różne formy działalności między innymi: cywilną, jawną oraz akcyjną. Restrukturyzację bardzo precyzyjnie opisuje ustawa z dnia 15 maja 2015 roku, tzw. Prawo restrukturyzacyjne.

Restrukturyzacja – powody jej przeprowadzenia

Warto zaznaczyć, iż restrukturyzacja może zostać przeprowadzona z różnych powodów, które można podzielić na:

  • wewnętrzne przyczyny restrukturyzacji – czyli powody, które są związane z firmą, chodzi tutaj między innymi o: wysokie koszty związane z działalnością firmy, zbyt niska jakość wytwarzanych produktów, oraz mało efektywna produkcja, która zużywa dużą ilość materiału i energii
  • zewnętrzne przyczyny restrukturyzacji – są to przede wszystkim powody dotyczące otoczenia firmy, wśród nich można wymienić między innymi: bardzo wysoka konkurencyjność branżowa, a także zmiany które zachodzą w polityce gospodarczej.

Co istotne? Jak widać, restrukturyzacja firmy może zostać przeprowadzona z różnych powodów, które nie zawsze oznaczają powiazanie z obecną sytuacją jaka panuje w firmie! Bowiem bardzo często zdarza się problemy w firmy dotyczą zewnętrznych czynników, na które przedsiębiorstwo nie ma wpływu.

Czytaj więcej:

Procesy restrukturyzacji – rodzaje

Czy wiesz, że restrukturyzacja firmy to bardzo złożony proces, który obejmuje w swoim zakresie różne obszary działalności? Wiąże się to również z rodzajami procesów restrukturyzacyjnych, wśród których znajdują się:

  • restrukturyzacja antycypacyjna – głównym celem tego rodzaju restrukturyzacji jest przede wszystkim prześcignięcie konkurencji, związana jest ona z działalnością organizacji pracy, zatrudnienia a także marketingu i finansów
  • restrukturyzacja kreatywna – jej działanie opiera się na tworzeniu zmian, które następują wraz z upływem czasu, tego typu restrukturyzacja dotyczy między innymi: wprowadzenia na rynek nowego produktu lub usługi
  • restrukturyzacja dostosowawcza- skupia się ona przede wszystkim na zmianach natychmiastowych, które dotyczą funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Ma ona szczególne znaczenie w momencie gdy wyniki a tym samym zyski w firmie są niskie i istnieje widmo ich dalszego pogarszania się
  • restrukturyzacja naprawcza – koncentruje się na zmianach, których głównym celem jest naprawa przedsiębiorstwa, a tym samym uchronienie jej przed możliwością bankructwa.

Jakie konsekwencje niesie restrukturyzacja dla firmy?

Powinieneś wiedzieć, że prawidłowo prowadzona restrukturyzacja przedsiębiorstwa pozwala uniknąć bardzo poważnych skutków, które mogą doprowadzić do bankructwa biznesu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bowiem wprowadzone zmiany mogą w znaczny sposób zmniejszyć niebezpieczeństwo jakim jest upadłość firmy! Co istotne? Aby firma mogła wyjść z kłopotów finansowych powinna zatrudnić doświadczonych doradców restrukturyzacyjnych, ponieważ firmy które świadczą profesjonalne usługi w tym zakresie pomogą wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojej firmy!

 

Jakie korzyści płyną z restrukturyzacji?

Restrukturyzacja niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla zadłużonego przedsiębiorcy jak i wierzyciela, w przypadku przedsiębiorcy można wymienić takie zalety jak: możliwość dalszego prowadzenia firmy, wznowienie przyjaznych relacji biznesowych, odzyskanie zaufania wierzyciela, rozłożenie płatności na raty, które są realne do spłaty. Natomiast wierzyciel może liczyć na takie korzyści jak:

  • zaspokojenie wskutek wykonania układu
  • możliwość dalszego kontraktowania
  • możliwość współpracy z zadłużonym przedsiębiorcą
  • częściowe zrównanie zwykłych wierzycieli z wierzycielami bardziej uprzywilejowanymi.