Sklep budowlany – jak wygląda praca w takim sklepie? Osoby posiadające doświadczenie w handlu coraz częściej szukają zatrudnienia nie tylko w sklepach spożywczych, lecz również w sklepach budowlanych. Posiadanie wykształcenia kierunkowego nie jest w tym przypadku wymogiem pracodawców, lecz może okazać się bardzo pomocne. Jak wygląda praca w sklepie budowlanym? Na co warto się przygotować?

Market budowlany czy mały sklep lokalny?

Na polskim rynku coraz rzadziej można spotkać lokalne sklepy budowlane – klienci chętniej zaopatrują się bowiem w dużych marketach. Niemniej jednak nie oznacza to, że całkowicie zniknęły one z mapy gospodarczej kraju. Wręcz przeciwnie, wciąż można je znaleźć zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Lokalny sklep budowlany często prowadzony jest przez właścicieli, lecz czasami poszukują oni pracowników do obsługi klienta. Praca w tego rodzaju punkcie zwykle odbywa się w stałych godzinach. Czynne są one bowiem rano oraz po południu, najczęściej zamyka się je około 17-18.

Oznacza to, że pracujemy na jedną zmianę, czasami również w weekendy. Praca w lokalnym sklepie budowlanym z pewnością jest mniej wymagająca, niż praca w dużym markecie. Niemniej jednak musimy dobrze poznać asortyment, jaki znajduje się na stanie, a także potrzeby lokalnych klientów. Ważne, aby umieć doradzić – nie wszyscy z nich to zawodowi budowlańcy, niektórzy nie do końca wiedzą, jakie materiały czy narzędzia kupić w konkretnym przypadku. Praca w lokalnym punkcie jest też stosunkowo słabo płatna. Najczęściej musimy zadowolić się najniższym wynagrodzeniem krajowym, które zawiera ewentualny dodatek w postaci premii.

Niestety, pracując w lokalnym sklepie budowlanym, nie zarobimy wiele. Często jednak możemy liczyć na umowę o pracę. Zupełnie inaczej pracuje się w większych marketach. Tutaj mamy bowiem do czynienia z pracą zmianową. Do marketu przychodzi więc w godzinach porannych, natomiast może zdarzyć się, że miejsce pracy opuścimy nocą. Wszystko zależy od tego, jak długo jest czynny wybrany punkt. Zaletą pracy w markecie jest wyższe wynagrodzenie oraz możliwość otrzymania stałego zatrudnienia w krótkim czasie. Wśród wad warto natomiast wymienić specyfikę pracy oraz jej tempo, które jest bardzo szybkie. 

Wiedza i doświadczenie – czy są oceniane na etapie rekrutacji?

Właściciele sklepów budowlanych cenią pracowników, którzy posiadają wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie w zakresie budownictwa. Zwracają uwagę zwłaszcza na kandydatów, którzy pracowali już w podobnych punktach bądź na podobnych stanowiskach. Niemniej jednak liczy się również doświadczenie w obsłudze klienta oraz znajomość technik sprzedaży. Jednocześnie nie oznacza to, że osoby, które dopiero rozpoczynają poszukiwanie pracy, nie otrzymają posady. Wiele zależy od tego, kto przystąpi do rekrutacji oraz jakie są wymagania konkretnego pracodawcy. Najczęściej jednak osoby bez doświadczenia otrzymują niższe wynagrodzenie, które dopiero po czasie zostanie wyrównane. Musimy też wziąć pod uwagę inne wymagania pracodawców, takie jak na przykład dyspozycyjność.

Jak wygląda praca w sklepie budowalnym?

Sklep budowlany

Sklep budowlany

Wiemy już, jakie są warunki zatrudnienia w sklepie budowlanym, jednak pozostaje pytanie, jak właściwie wygląda codzienna praca? Otóż osoby zatrudnione w takich punktach zajmują się przede wszystkim obsługą klienta. Coraz więcej sklepów prowadzi też sprzedaż internetową, zatem konieczne może okazać się na przykład odpowiadanie na maile czy kompletowanie zamówień. Jednocześnie pracownicy często odpowiadają za to, aby na stanie znajdowały się wszystkie, niezbędne towary. Muszą więc regularnie sprawdzać ich dostępność, w tym również na magazynach.

Pracownicy sklepów budowlanych przyjmują i rozpatrują reklamacje, skargi czy wnioski klientów. Zakres obowiązków jest więc różny, w zależności od specyfiki konkretnego punktu. W małych sklepach pracownik zajmuje się wieloma rzeczami, mającymi wpływ na funkcjonowanie jednostki. Nierzadko do jego obowiązków należy również kontakt z księgowym bądź uzupełnianie różnego typu dokumentacji. Inaczej jest w przypadku pracowników marketów budowlanych. Ci przypisywani są do konkretnego stanowiska i wyznaczane są im konkretne obowiązki do wykonania. Taki model znacząco ułatwia zarządzanie dużym zespołem. 

Czy warto szukać zatrudnienia w sklepie budowlanym?

Praca w sklepie budowlanym nie należy do lekkich. Pracownik ma kontakt z klientem, musi dopilnować wielu spraw, a czasami także przenieść nieco cięższe towary. Wykonuje wiele zadań, do których podjęcia zawsze musi być odpowiednio przygotowany. Z drugiej strony, praca w sklepie budowlanym daje wiele możliwości, pozwalając być na bieżąco ze wszelkimi nowoczesnymi rozwiązaniami branżowymi. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią tematykę budów oraz remontów. Świetnie odnajdują się w niej nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Pamiętajmy jednak, że zupełnie inaczej wygląda praca w dużym markecie, inaczej natomiast w mniejszym, lokalnym punkcie. Pracodawcy zwykle stawiają też kandydatom inne wymagania, w zależności od konkretnego miejsca.