Bielizna termoaktywna jest niezastąpionym elementem w garderobie każdej osoby uprawiającej sport i aktywnej fizycznie. Jej naczelne zadanie polega na utrzymywaniu stałej temperatury ciała oraz izolacji od czynników atmosferycznych. Znakomicie też odprowadza wilgoć oraz poprawia komfort uprawiania sportu, niezależnie od tego czy jest to codzienny trening czy zawody.
Czy bielizna termoaktywna i termiczna oznacza to samo?
Słowa „termoaktywna” i „termiczna” stosowane są zamiennie, chociaż niekoniecznie oznaczają to samo. Pod pojęciem ubrań termicznych rozumie się szerszą grupę wyrobów od termoaktywnej. Bielizna termiczna ma za zadanie chronić przed chłodem oraz pomóc w utrzymaniu temperatury optymalnej. Nie zapewnia jednak wentylacji oraz nie odprowadza wilgoci, gdyż jej naczelnym celem jest ochrona przed mrozem, deszczem i wiatrem za wszelką cenę. Toteż nie jest to rodzaj odzieży ze wskazaniem do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. A takie właściwości właśnie ma bielizna termoaktywna, która jednocześnie bardzo dobrze izoluje od chłodu oraz wszelkich czynników zewnętrznych oraz zapewnia doskonałą wentylację i odprowadza wilgoć. Jest więc zalecana sportowcom i znakomicie spisuje się podczas uprawiania wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej.
Typy bielizny termoaktywnej
Bieliznę termoaktywną dzieli się po pierwsze na damską i męską. Bardziej szczegółowy podział dotyczy dyscyplin sportowych, do których dany rodzaj bielizny najlepiej się nadaje.Bielizna termoaktywna do biegania musi być jak najlepiej dopasowana i odporna na czynniki atmosferyczne. Ponadto powinna być zdecydowanie bardzo elastyczna. Najlepszym pomysłem jest kompletowanie do biegania takiego zestawu, który umożliwia ubieranie się na „cebulkę”, co sprawia, że może on służyć przez cały rok.
Z kolei bielizna do jazdy na rowerze jest bardzo podobna do tej z przeznaczeniem dla biegaczy. Poleca się tu wybór stroju dość przylegającego, który nie może się unosić, ani podwijać w skutek oddziaływania pędu powietrza. Ponadto dobrze jest wyposażyć się w spodenki bądź spodnie ze specjalną wkładką, chroniącą przed otarciem od siodełka.Zadaniem bielizny na narty jest natomiast jak najlepsza ochrona termiczna oraz odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. W tym przypadku zaleca się bielizną wykonaną z wełny merynosów, która grzeje, ale nie przegrzewa i doskonale pozbywa się nadmiaru wilgoci. Do tego warto jest stosować kalesony.
Jeszcze inny typ bielizny zastosuje się np. na siłownię, jako że panują tu inne warunki niż na zewnątrz. W związku z tym bielizna powinna być lżejsza i cieńsza, wykonana z tworzywa sztucznego, zarówno wytrzymałego, jak i elastycznego. W przypadku zaś sportów zespołowych – koszykówki, siatkówki czy piłki nożnej zaleca się termoaktywne spodenki o komfortowym kroju oraz lekkim i lejącym się materiale. Tu nie można stosować bielizny, która krępowała by energiczne podskoki, wymachy rąk i wszelkie tego rodzaju działania
Ponadto do każdej dyscypliny sportowej zaleca się stosowanie bielizny termoaktywnej z ochraniaczami, najczęściej na kolana lub łokcie. Dzięki takiemu rozwiązaniu ochroni się najbardziej podatne na kontuzje obszary ciała.
Wybór bielizny termoaktywnej pod względem jej składu
Bielizna i odzież termoaktywna jest przeważnie wykonywana ze sztucznych tkanin, ale nie jest to zasadą. I tak np. odzież wykonana z bawełny świetnie nada się do korzystania z niej na co dzień bądź też uprawiania sportu sporadycznie, w sposób amatorski. Bawełna, ale i len są tkaninami przewiewnymi i przyjemnymi w dotyku, jednak nie są elastyczne. Nie posiadają również zbyt dobrych właściwości termoizolacyjnych oraz słabo odprowadzają wilgoć.
Z kolei odzież z tkanin sztucznych, a więc np. z poliamidu z dodatkiem elastanu cechuje się mniejszą przewiewnością, ale za to świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Tkaniny sztuczne są więc elastyczne, gładkie, dobrze przylegające, ale także oddychające i świetnie odprowadzające wilgoć na zewnątrz ubrania ze skóry.
W jaki sposób nosić i prać bieliznę termoaktywną oraz jak dobrać jej rozmiar?
Kupując bieliznę, zarówno termoaktywną jak i zwykłą należy się przede wszystkim kierować komfortem jej używania. Powinna ona jak najlepiej przylegać do ciała, ale przy tym nie może zbyt uciskać. W związku z tym poleca się sięgać po taki rozmiar, który stosowany jest na co dzień, nie zaś po rozmiar zaniżony, nawet w momencie gdy przeprowadza się kurację odchudzającą. Ważne jest np. żeby podczas rozpoczynania diety nie zmieniać rozmiaru bielizny, choć może wydawać się, że kiedy zrzucimy kilogram czy dwa należy już zaopatrzyć się w mniejszy jej rozmiar. Ćwiczenie w za ciasnej bieliźnie mogą być bardzo niekomfortowe i po prostu męczące. Bielizna termoaktywna jest pomocna w momencie stosowania ćwiczeń, które modelują sylwetkę. Ogrzewa ona ciało i przy tym korzystnie wpływa na przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej.
Jeżeli chodzi o pranie bielizny termoaktywnej to przeprowadza się je w taki sam sposób jak normalną odzież. Najlepiej jest przy tym, rzecz jasna, postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na metce, przy czym nie należy przekraczać temperatury 30 stopni.