We współczesnym budownictwie powierzchnia ścian wyrównywana jest za pomocą gładzi gipsowej, sprzedawanej jako suchy produkt. Materiał zawiera odpowiednie proporcje komponentów na bazie minerałów oraz elastycznych spoiw mineralnych lub organicznych, które przyczyniają się do bardziej skutecznego zestalenia i przyczepności do płaszczyzny. Tradycyjnie gładź gipsowa, charakteryzuje się wysokim poziomem bieli, optymalną konsystencją i doskonałym stopniem przyczepności do powierzchni.
Kiedy można zastosować gładź gipsową?
Pokrywanie ścian gładzią gipsową jest szczególnie zalecane w sytuacjach, w których konieczne jest odpowiednie wyrównanie i przygotowanie płaszczyzn na płytach gipsowo-kartonowych, a także w przypadkach, gdy trzeba uzyskać idealnie płaską i gładką powierzchnię. Po czym planuje się dalszą obróbkę ścian za pomocą narzędzi takich jak farba do dekoracji wnętrz, tapety itp. Wysokiej, jakości gładź gipsowa, może być stosowana podczas takich prac, gdzie istnieje potrzeba wypełnienia niezbyt dużych pęknięć, wgłębień, a także do idealnego wyrównania zbyt sztywnych odcinków płaszczyzny. Należy pamiętać, że klasyczne warianty gładzi gipsowej najlepiej stosować w prywatnym budynku mieszkalnym, w tym w przestrzeniach wewnętrznych, które nie są podatne na szkodliwe skutki nadmiernej wilgoci. Oznacza to, że w pokojach, takich jak łazienka, kuchnia, toaleta, lepiej jest użyć innych materiałów budowlanych.
Korzyści z zastosowania gładzi gipsowej
Pozytywne cechy gładzi gipsowej przyczyniają się do znacznego obniżenia kosztów materiałów dekoracyjnych, które planuje się zastosować w dalszym projekcie. Faktem jest, że wysokiej, jakości materiał jest w stanie wypełnić wszelkie, nawet minimalne wady powierzchni (pęknięcia, nierówności o różnych rozmiarach). Tak więc, po nałożeniu materiałów budowlanych z tej kategorii, na przykład na ściany, można otrzymać stabilną, idealnie równą powierzchnię, na której po pewnym czasie nakłada się takie wykończenie jak: tapeta, specjalne farby do dekoracji ścian wewnętrznych itd. Dobrej jakości gładź gipsowa, ma zdolność szybkiego schnięcia. Jest to bardzo wygodne podczas prac naprawczych w prywatnym budynku mieszkalnym lub mieszkaniu w bloku.
Zalety gładzi gipsowej?
W zależności od przeznaczenia funkcjonalnego do podstawy gipsu można dodawać w różnych proporcjach specjalne, przyjazne dla środowiska i sprawdzone składniki zmiękczające, które mają naturalne pochodzenie mineralne. Ponadto w skład zwykłej gładzi gipsowej wchodzą specjalne dodatki polimerowe, które są odpowiedzialne za wytrzymałość produktu na wszelkie fizyczne, mechaniczne i naturalne wpływy z zewnątrz. Jeśli podczas nakładania są przestrzegane wszystkie zalecenia wskazane na opakowaniu, to produkt będzie spełniał swój cel funkcjonalny przez długi czas, bez pękania.
Gładź gipsowa przeznaczona jest do stosowania na ścianach i sufitach wewnątrz budynków, w pomieszczeniach nie narażonych na wilgoć. Jest łatwa do nakładania i można ją szlifować. Służy do wykańczania podłoża płyt gipsowych, tynków gipsowych, tynków cementowo-wapiennych, gładkich elementów betonowych, bloków gipsowych i betonu komórkowego. Zapewnia idealnie gładką powierzchnię, jako podkład pod farby oraz i inne materiały dekoracyjne. Odpowiednio dobrane parametry techniczne pozwalają uzyskać powierzchnię o dużej gładkości, która stanowi doskonałą bazę do innych prac. Prosty sposób przygotowania masy, jej plastyczność, łatwość szlifowania, a także inne parametry eksploatacyjne sprawiają, że produkt jest bardzo wygodny w użyciu i umożliwia szybkie wykonywanie pracy na każdym jego etapie.
Metody nakładania gładzi gipsowej
Wymieszać zawartość opakowania mechanicznie lub ręcznie ze wskazaną ilością zimnej wody, aby uzyskać jednorodną mieszaninę i wymaganą konsystencję. Na tym etapie można dostosować konsystencję materiału, dodając wodę lub suchy materiał (w przypadku wypełniania większych otworów konsystencja powinna być gęstsza niż w celu wygładzenia). Masa przygotowana zgodnie z określonymi wymaganiami zachowuje swoje właściwości przez około 1,5 godziny. Wysoka jakość materiału pozwala na nałożenie drugiej warstwy na wilgotną powierzchnię w około 30 minut po nałożeniu pierwszej warstwy.
Gładź gipsową nakłada się równomiernie na powierzchnię, najlepiej za pomocą szpachli ze stali nierdzewnej. Produkt należy dobrze wygładzić podczas nakładania. Gładź nakłada się na ściany w paski od podłogi i w kierunku sufitu, wykonując ruch szpachlą od dołu do góry. Mieszankę nakłada się na sufity od okna i w kierunku głębokości pomieszczenia. Po wyschnięciu małe nierówności usuwa się papierem ściernym. Czas schnięcia zależy od absorpcji podłoża, temperatury otoczenia i konsystencji materiału. Podczas suszenia należy unikać bezpośredniego ogrzewania słonecznego i przeciągów, a także zapewnić dobrą wentylację pomieszczeń. Dalsze prace wykończeniowe, takie jak na przykład malowanie, tapetowanie, rozpoczyna się po wyschnięciu powierzchni. Przed malowaniem farbami rozpuszczalnymi w wodzie gotową powierzchnię należy zagruntować podkładem zalecanym przez producenta farby lub farbą rozcieńczoną.