Botox i jego właściwości polegające na likwidacji zmarszczek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabiegów kosmetycznych. Jego użycie ma zbawienny wpływ na wygląd skóry, co sprawia, że od lat jest to jedna z najczęściej wybieranych przez kobiety procedur medycyny estetycznej. Sprawdź, co warto wiedzieć o botoxie i jego użyciu.

Czym jest botox?

Nazwa Botox, czyli toksyna botulinowa, zwana również jadem kiełbasianym, to jedna z najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Pomimo tego, że jest to jedna z najsilniejszych substancji trujących, to użyta w kontrolowany sposób, odpowiedniej dawce i pod okiem profesjonalisty ma zbawienny wpływ na kondycję skóry. Użycie toksyny botulinowej jest pomocne w wygładzaniu zmarszczek mimicznych. Pozwala ona nawet na wygładzenie tak zwanej zmarszczki lwa, która powstaje między brwiami. Dodatkowo od niedawna używa się jej do uniesienia kącików ust.

Jakie jest działanie jadu kiełbasianego na skórę?

Wstrzyknięcie Botoxu w okolice zmarszczki sprawia, że upośledzone jest przewodzenie impulsów nerwowych, a w efekcie blokowane są skurcze mięśni twarzy. Dzięki temu skóra nie ulega dalszemu marszczeniu się, co bezpośrednio wpływa na wygląd twarzy i wygładzenie zmarszczek.
Po zabiegu mogą wystąpić przejściowe dolegliwości. Zazwyczaj polegają one na obrzęku oraz podrażnieniu skóry, a nawet pojawieniu się małego krwiaka. Ustępują one zazwyczaj po kilku dniach, a efekty działania jadu kiełbasianego na skórę widoczne są około 6 miesięcy.

Działania uboczne i przeciwwskazania

Botox - wszystko co musisz wiedzieć o likwidacji zmarszczekJak każdy zabieg medyczny wstrzyknięcie jadu kiełbasianego może mieć skutki uboczne. Sama procedura uważana jest za bezpieczną i powikłania występują w około 2 procentach pacjentów. W tym wypadku mogą występować bóle głowy, nudności i objawy grypopodobne.
Inne skutki niepożądane mogą dotyczyć bezpośrednio twarzy i obejmować opadnięcie powieki, zaczerwienienie, rozprzestrzenienie się działania toksyny na sąsiadujący nerw lub osłabienie mięśni twarzowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że zabieg wykonywany przez specjalistę sprawia, że ryzyko powikłań jest bardzo niskie.
Jak każdy zabieg i likwidacja zmarszczek za pomocą botoxu ma pewne ograniczenia oraz przeciwwskazania. Warto pamiętać, że zabieg nie może być wykonany kobietom w ciąży oraz znajdującym się w fazie menstruacyjnej cyklu. Przed wykonaniem zabiegu warto wstrzymać się z używaniem leków, które powodują obniżenie krzepliwości krwi. Ich zażywanie znacząco zwiększy szansę na powstawanie siniaków na twarzy.

Jak się przygotować do zabiegu?

Jak do każdej procedury medycznej, tak i do botoxu należy odpowiednio się przygotować. Zazwyczaj odbywa się to jednak już w gabinecie lekarskim. Samo wykonanie procedury nie wymaga wykonania dodatkowych badań i wystarcza krótka ankieta prowadzona przez lekarza. Przed samym zastrzykiem, lekarz przemyje i dezynfekuje skórę.
Do ostrzykiwania toksyną botulinową nie stosuje się znieczuleń, a skóra jest wcześniej schładzana. Sam zabieg nie jest bolesny i zazwyczaj porównywany jest z drobnym ukłuciem lub ugryzieniem komara. Procedura ta nie ma żadnych ograniczeń wiekowych i zdarza się, że sięgają po niego już ludzie przed 30 rokiem życia. Istotną informacją jest to, że ostrzykiwanie skóry jadem kiełbasianym ma działanie profilaktyczne. Zmniejszenie marszczenia skóry sprawia, że proces powstawania zmarszczek przebiega znacznie wolniej, a w niektórych przypadkach może zostać nawet zatrzymany.

Jak przebiega zabieg

Jest to raczej krótka procedura trwająca około kilkunastu minut. Lekarz przeprowadza z pacjentem, krótki wywiad, który ma na celu uniknięcie komplikacji. Po zakończeniu tej części specjalista wykonujący zabieg oczyszcza, odtłuszcza i dezynfekuje skórę w miejscu wykonania zabiegu i rozpoczyna ostrzykiwanie skóry. Ilość nakłuć oraz ilość zużytego materiału zależna jest od miejsca, w którym wykonywany jest zabieg.
Po zakończeniu pracy z igłą skóra jest ponownie schładzana oraz smarowana preparatem z Witaminą K. To działanie ma na celu zapobieganie rozwoju krwiaka w miejscach wkłucia. Zalecenia po zabiegu dotyczą zakazu dotykania miejsca, które było poddane zabiegowi wygładzania zmarszczek, gwałtownych ruchów, schylania się oraz układania. Zapobiega to przemieszczaniu się botoxu pod skórą.

 

Podsumowania

Zabieg wygładzania zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej to bezpieczna i szybka procedura. Przeznaczona jest dla ludzi w każdym wieku i może mieć działanie profilaktyczne, które realnie wpłynie na spowolnienie się procesów starzenia skóry. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa około kilkunastu minut. Przed jego wykonaniem należy wstrzymać się od spożywania środków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych mogących mieć wpływ na krzepliwość krwi. Warto jednak wybrać specjalistę, który zapewni pełen profesjonalizm, co pozwoli na uniknięcie lub zminimalizowanie skutków ubocznych procedury.

Efekty nastrzykiwań toksyną botulinową widoczne są w pełni po zejściu ewentualnych krwiaków, co zajmuje kilka dni i utrzymują się około pół roku.

M-estetica medycyna estetyczna
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7
02-797 Warszawa
666404584
www.m-estetica.pl