Ośrodki odwykowe prowadzą detoks, którego celem jest przerwanie tak zwanego ciągu narkotykowego oraz przygotowanie uzależnionej osoby od odstawienia używek pod ścisłą kontrolą lekarską. Dzięki temu osoby uzależnione mają możliwość odstawić bezpiecznie środku odurzające oraz złagodzić efekty abstynencyjnego zespołu, który zwykle towarzyszy jednak odstawieniu narkotyków.

Jakie są etapy detoksu?

Terapia uzależnień od narkotyków wymaga od nas dobrania programu leczenia indywidualnego, który to jest dopasowany do pacjenta. Brana pod uwagę jest kondycja psychiczna oraz fizyczna każdego z pacjentów. Do tego oceniana jest sytuacja społeczna pacjentów. Detoks https://odoklinika.pl/odtrucie-alkoholowe-poznan-detoks/ stanowi tak naprawdę pierwszy bardzo ważny krok w walce z nałogiem. Nie tylko pozwala on przetrwać niezmiernie trudny czas tak zwanego zespołu abstynencyjnego (tak zwanego narkotykowego głodu), ale także powoduje zauważalną bardzo szybko poprawę samopoczucia. Ułatwia to tylko jeszcze bardziej naszą walkę z uzależnieniem.

Krokiem pierwszym jeśli chodzi o detoks jest zawsze wywiad medyczny z pacjentem. To właśnie na jego podstawie specjalista jest w stanie ocenić i określić stan zdrowia pacjenta podczas leczenia. Bardzo często także są zlecane badania dodatkowe. O jakich badaniach mowa? Najczęściej jest to EKG oraz badanie krwi, które to jest potrzebne do oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Możemy się także spotkać ze skierowaniem na badania psychologiczne czy też nieco rzadziej na badania narządów wewnętrznych. Najczęściej jest to badanie żołądka oraz wątroby. Te narządy najczęściej ulegają uszkodzeniu poprzez toksyczne używki.

Następny etap detoksu to oczyszczenie organizmu z narkotyków oraz także przejście łagodne w stan całkowitej abstynencji. Leczenie narkomanii jest tak naprawdę procesem wieloetapowym. Detoks skutecznie pomaga osobie uzależnionej przejść przez ten bardzo trudny okres i ogólnie poprawić jej stan zdrowia.

Co powinniśmy wiedzieć o detoksie narkotykowym?Podczas oczyszczania organizmu z toksyn należy także dbać o uzupełnienie płynów, jak i także elektrolitów. Najczęściej są podawane leki pod postacią kroplówki. Pomagają one w sposób bezpieczny przejść przez okres narkotykowego głodu. W co po niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie zamienników leczniczych środka, od którego uzależniony jest organizm chorej osoby, aby substancje szkodliwe były usuwane stopniowo z organizmu. Poza tym podczas stosowanej kuracji są także stosowane leki wspomagające. Między innymi są to środki przeciwbólowe, które to zapobiegają drgawkom i skurczom mięśni czy też zbijające pojawiającą się zwykle gorączkę. Detoks w ośrodkach odbywa się w zasadzie przez całą dobę. Pomocna okazuje się pomóc pielęgniarki oraz oczywiście lekarza. Pacjentom zapewnia się w tym czasie także psychologiczną pomoc. To właśnie z psychiką są największe problemu.

Poznaj koniecznie:

Ile trwa kuracja?

Odtruwanie organizmu z toksyn oraz także z pozostałości odurzających środków trwa zazwyczaj około trzech dni. Jednak warto pamiętać, że spory wpływ na sam proces detoksykacji ma znaczne nasilenie uzależnienia (długość trwania nałogu), rodzaj substancji przyjmowanych oraz także stan ogólny zdrowia. Po zakończeniu trwania detoksu, ośrodki leczenia uzależnień najczęściej zapewniają tak zwany motywacyjny pobyt. Jego celem jest oczywiście utrzymanie abstynencji. W przypadku zażywania narkotyków taka terapia trwa około dwunastu tygodni.

Jak znaleźć dobry ośrodek przeprowadzający detoks?

Na dobry ośrodek, który zajmuje się między innymi przeprowadzeniem detoksu możemy trafić z polecenia. Bardzo często lekarze pierwszego kontaktu już pacjentom polecają dobry ośrodek. Jednak jeśli nie otrzymaliśmy takiej wskazówki, to jak najbardziej możemy wyszukać go samodzielnie. Od czego mamy przecież Internet, prawda? W sieci znajdziemy absolutnie wszystko.

Jeśli chodzi o samodzielne poszukiwanie ośrodka leczenia w sieci, to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na opinie krążące w sieci o tym właśnie ośrodku. Jeśli są one w znacznej przewadze pozytywne, to jak najbardziej powinniśmy takiemu ośrodkowi zaufać. Z kolei jeśli opnie są niestety mieszane, czy też co gorsza w większości negatywne, to nie ma co ryzykować i znaleźć sobie inny ośrodek.

Pamiętajmy o tym, że nie należy się sugerować jedynie lokalizacją ośrodka. Czasami lepiej jest dojechać sobie nieco dalej, ale być jednocześnie pod opieką prawdziwych specjalistów. W tym przypadku nasze bezpieczeństwo oraz nasze zdrowie jest zdecydowanie najważniejsze. Nic innego się nie liczy. Chcemy się pozbyć nałogów możliwie najszybciej i zacząć żyć od nowa. To naprawdę jest możliwe. Warto czytać motywujące blogi, które są prowadzone przez osoby, które przeszły podobną drogę. Oczywiście na sam koniec dodamy, że bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób. Rola rodziny w tej kwestii jest nieoceniona. Musimy mieć to na uwadze. Bez otoczenia przy dobrymi osobami może być jeszcze trudniej. Dodajmy także, że początki bywają bardzo trudne, ale należy zmierzyć się z tymi przeciwnościami losu i zawalczyć o siebie.