Dom opieki przystań na godną starość: z biegiem czasu osobom starszym coraz trudniej radzić sobie z życiem codziennym. Aktywność spada, a poważne dolegliwości związane z wiekiem mogą całkowicie pozbawić możliwości prowadzenia dotychczasowego stylu życia. W tym trudnym momencie seniorzy potrzebują szczególnej troski, uwagi i wsparcia. Jednak nie wszystkie rodziny mają możliwość stałej opieki nad bliską starszą osobą.

W takim przypadku z pomocą przychodzi prywatny dom opieki który ma możliwość otoczenia seniora wsparciem, opieką medyczną, gwarantując godną starość. Ponadto obiekt jest wyposażony w systemy bezpieczeństwa gwarantujące podopiecznym komfortowe warunki bytowe.

Dom opieki to przystań na godną starość

Prywatny dom opieki dysponuje zasobami, sprzętem i personelem, aby zapewnić mieszkańcom wysokiej jakości opiekę. Pracownicy stosują indywidualne podejście do każdej osoby, co pozwala zapewnić odpowiedni poziom opieki, w zależności od postawionej diagnozy medycznej. Jeśli nie masz możliwości opieki nad ukochaną starszą osobą, skontaktuj się z domem opieki w celu uzyskania pomocy. Zapewniona zostanie odpowiednia higiena, warunki do rehabilitacji i wygodne życie. A osoba starsza będzie mogła zapomnieć o własnych dolegliwościach, bo dzięki ciągłej komunikacji i obecności na organizowanych wydarzeniach kulturalnych nie będzie czasu na samotność i smutek.

Na koszt pobytu w domu opieki wpływają następujące czynniki:

  • Nocleg w pokoju jednoosobowym lub wspólnym.
  • Indywidualna dieta i ilość posiłków dziennie.
  • Czy udzielana jest pomoc w wykonywaniu zabiegów higienicznych, w karmieniu, ubieraniu.
  • Czy po chorobie lub operacji konieczny jest program rehabilitacyjny.

Koszty pobytu seniora w prywatnym domu opieki ustalane są indywidualnie. Dom opieki to instytucja, która zapewnia zakwaterowanie i usługi wsparcia. To miejsce dla osób starszych i niepełnosprawnych. Pobyt na stałe lub czasowo w domu opieki często okazuje się lepszym rozwiązaniem niż pozostanie w domu.

Zobacz najlepszą opiekę:

Dlaczego dom opieki staje się bezpieczną ostoją dla seniorów?

Profesjonalny dom opieki zapewnia wykwalifikowaną opiekę i wsparcie w postaci rozmowy, pomocy w podstawowych zadaniach życiowych i sprawach osobistych. Całodobowa opieka nad osobami starszymi wiąże się także nadzorem lekarza pierwszego kontaktu oraz dostępem do lekarzy specjalistów. Przebywając w takiej placówce senior korzysta z zabiegów rehabilitacyjnych. Dysponując sprzętem rehabilitacyjnym oraz w pełni wyposażonymi salami, pensjonariusz może szybciej powrócić do sprawności. To wygodne rozwiązanie pozwala seniorom codziennie poprawiać kondycję i zdrowie.

Bez barier w domowej atmosferze

Dom opieki przystań na godną starość

Dom opieki przystań na godną starość

Dom opieki zapewnia każdej osobie lekkostrawne posiłki. W miarę starzenia się organizmu coraz trudniej wchłaniać składniki odżywcze, dlatego najlepiej jest, jeśli dietetyk monitoruje zdrowe odżywianie osób starszych. W przypadku chorób takich jak cukrzyca czy miażdżyca, personel uwzględnia indywidualne potrzeby seniora oraz zalecenia dietetyczne lekarza.

W placówce opiekuńczej dla osób starszych stworzona jest dobra atmosfera, aby osoby starsze czuły się jak w domu. Wykwalifikowani pracownicy potrafią wywołać uśmiech na twarzy seniora. Prawie w każdym pokoju znajduje się telewizor, aby zapewnić rozrywkę w chłodne wieczory. Dom opieki zapewnia spokój osobom starszym, dlatego położony jest w zacisznym miejscu, blisko natury. Dzięki temu można cieszyć się spacerami na świeżym powietrzu. Personel domu spokojnej starości jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem przy wyborze placówki, ponieważ osoby te będą przebywać obok osoby starszej przez całą dobę. Personel domu opieki posiada niezbędną wiedzę i umiejętności. Ważne jest, aby każdy pracownik miał pozytywne cechy osobiste (uważność, życzliwość, towarzyskość itp.).

Jak wybrać optymalny dom opieki?

Zwracając uwagę na usługi świadczone przez dom opieki, należy wstępnie przeanalizować potrzeby osoby starszej. Może się zdarzyć, że senior potrzebuje specjalnej opieki lub powrotu do zdrowia, w tym celu dom opieki powinien zapewnić specjalne programy stacjonarne z rehabilitacją. Aby czuć się komfortowo osoba starsza musi mieć wszystko, co niezbędne do wygodnego życia: meble, sprzęty, zadbane terytorium itp. Wiele placówek dla osób starszych oferuje również specjalnie wyposażone pokoje dla osób niepełnosprawnych i chorych w podeszłym wieku.

Na wyposażeniu pokoju seniora znajduje się wygodne łóżko przystosowane do wymogów zdrowotnych danej osoby. W razie potrzeby dostarczony jest materac przeciwodleżynowy, ponadto zamontowane są specjalne uchwyty do bezpiecznego poruszania się. Placówka nie posiada barier architektonicznych przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Czego jeszcze potrzebują seniorzy, aby uzyskać poczucie bezpiecznego schronienia? Na pewno zajęcia grupowe które pomagają w komunikacji z innymi podopiecznymi. Aktywizacja osób starszych doskonale wpływa na ich samopoczucie, nie odczuwają nudy i znużenia. Korzystne są zajęcia manualne jak: szycie, haftowanie, ogrodnictwo itp. Podczas spotkań w grupie seniorzy korzystają z socjoterapii i pozbywają się zaburzeń emocjonalnych. Pensjonariusze w domu opieki korzystają z aktywności fizycznej w postaci spacerów, gimnastyki dopasowanej do możliwości danej osoby. Ponadto biorą udział w różnych wydarzeniach artystycznych zarówno w placówce jak też poza nią. Wszystko to wskazuje na to, dom opieki można nazwać przystanią na godną starość.