Jesteśmy kreatorami mody dla naszych dzieci. Dopóki są malutkie, mamy pełną swobodę wyboru. W miarę ich dorastania, wybór ubrań dla dzieci staje się także ich wyborem. Ale to od nas zależy, jakie zasady doboru garderoby im wpoimy. Modnie nie zawsze znaczy też, że wygodnie. W pogoni za trendami nie zapominajmy o komforcie, czyli o tym, co najważniejsze. Skóra dzieci jest delikatna i wymaga, by ubrania były odpowiedniej jakości. Wybierajmy mądrze ubrania dla dzieci.

Ubrania dla dzieci a pory roku

Chcemy zapewnić naszym dzieciom ciepło. Nie tylko to psychiczne, ale także fizyczne. Szukamy złotej rady, jak ciepłe ubrania dla dzieci powinniśmy wybierać i w ile warstw ubierać pociechy. Ważne jest też, żeby nie przegrzać dzieci, co może być niebezpieczne dla ich zdrowia. W przypadku niemowląt pamiętajmy, że nie mogą one same się rozgrzać. Ich organizm dopiero się kształtuje, naturalnie szybciej traci ciepło. Podstawową zasadą w ich przypadku jest zakładanie im jedną warstwę więcej niż nakładamy na siebie. Nocna pora także stanowi wyzwanie dla rodzica, spokojnie śpiąc szybciej tracą ciepło. Ubrania warto więc dostosować do temperatury w ich sypialni. Im dziecko jest starsze tym bardziej odczuwa temperaturę jak my, dorośli. Warto więc kierować się swoim własnym poczuciem komfortu cieplnego a także obserwować dziecko (sprawdzać jego temperaturę na karku) i reagować na sygnały, które nam wysyła. Pamiętajmy też, że starsze dziecko jest bardzo aktywne, biega, skacze – dzięki temu robi im się znacznie cieplej.

Modne dzieci

Nieraz oglądając zdjęcia z dzieciństwa łapiemy się za głowy, w co też nasi rodzice wówczas nas ubierali. Nie róbmy tego naszym pociechom. Kierując się wyborem ubrań dla dzieci, róbmy to z głową. Tak, by ubrać, a nie przebrać pociechę. Wybierając ubrania dla dzieci, zwracajmy uwagę na ich uniwersalność. Tak, by można było mieszać “góry” z “dołami” tworząc nowe, unikalne komplety. Przyjrzyjmy się też kolorom, pstrokaty dodatek (kamizelka czy buty) mogą urozmaicać szare, stonowane kolory. Ale nie przesadzajmy, jak w każdej kwestii, także i tu starajmy się o umiar. Ubranie dziecka w pstrokaty strój może nie być dobrym pomysłem. Decydując się na np. pstrokatą bluzę – dobierzmy do tego spodnie czy też spódniczkę w stonowanym kolorze.

Komfort i wygoda

Od naszego wyboru zależy ich schludny wygląd ale także wygoda. Sweter na guziki może ładnie wyglądać, ale jeśli dziecko nie umie jeszcze odpinać/zapinać guzików, będąc w przedszkolu, może odczuwać dyskomfort. Warto zwrócić uwagę też na zapięcie w spodniach. Z praktycznego punktu widzenia, najodpowiedniejsze będą spodnie na gumce.
Wrażliwa skóra pociech wymaga ochrony, wybierajmy ubrania wykonane z naturalnych, hipoalergicznych materiałów. Warto wybierać te materiały, które składają się ze 100% bawełny. Przede wszystkim bawełniane tkaniny nie podrażniają skóry i nie powodują alergii, są miękkie i przyjemne dla skóry naszych pociech. Popularność zdobywa również tkanina minky – to niezwykle miękki i delikatny materiał. Równie delikatna, ale też i chłonna, jest mikrofibra.

Gdzie szukać ubrań dla dzieci?

Ubrania dla dzieci

Ubrania dla dzieci

Dziecko bardzo szybko rośnie, przez co potrzebuje coraz większych ubrań. Ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być używane ubrania. Jest wiele portali internetowych, gdzie można wymienić się dziecięcymi ubraniami czy też kupić coś używanego. Szukajmy takich ofert, do których dołączona jest fotografia danego towaru – dzięki temu wstępnie wizualnie ocenimy, czy dana rzecz nam odpowiada. Jeśli nie jesteś zwolennikiem kupowania ubrań przez internet – wybierz się do lumpeksu, gdzie również z pewnością coś upolujesz. Coraz większą popularność zyskują także (organizowane przez stowarzyszenia mam czy też przedszkola) spotkania, podczas których można nabyć czy też wymienić ubrania naszych dzieci. To doskonała okazja nie tylko odświeżyć garderobę pociechy, ale także porozmawiać i wymienić się opiniami. Warto zwracać uwagę także na jakość ubrań dla dzieci. W pewnym momencie dziecko już nie rośnie tak ekspresowo i teoretycznie ubranie może mu służyć na dłuższy okres czasu. Pojawia się tu jednak wyzwanie innego rodzaju. Mianowicie, takie dziecko idzie do szkoły, jest aktywne fizycznie, przez co szybko wyciera ubrania. Ubrania słabej jakości szybciej narażone będą na pękanie, prucie się, przetarcia – jednym słowem, na zniszczenia. Jesteśmy pierwszymi projektantami ubrań dla dzieci. Dbamy nie tylko o to, by było im ciepło (ale nie za ciepło!), by mogły swobodnie szaleć na placu zabaw czy w przedszkolu, ale także o to, by schludnie i ładnie wyglądały. To my, jako rodzice, zaszczepiamy im wyczucie gustu i smaku. Przy tak dużym wyborze ubrań dziecięcych na rynku, mamy niemal nieograniczony do nich dostęp. Bądźmy świadomi tego, że oprócz wyboru wzoru, druku, fasonu – możemy wybierać także rodzaj tkaniny, z których uszyte jest dane ubranie. Róbmy zakupy z głową, dbajmy też o kwestie ekologii. Przecież oprócz tego, że chcemy, by nasze dzieci dobrze się czuły w ubraniach i ładnie się prezentowały – chcemy także, by od małego zwracały uwagę na kwestie dbania o środowisko naturalne.