Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej, wielu z nas spełnia marzenie o pracy na własny rachunek.  Ileż to razy, wstając do pracy, czuliśmy frustrację związaną z tym, że praktycznie trzecią część swojego dnia spędzamy na pracy na rachunek pracodawcy. Mamy możliwość zmiany tego stanu rzeczy właśnie poprzez założenie własnej firmy. Jednak działalność to nie tylko wolność, niezależność i bycie szefem dla samego siebie. Jest to również duży obowiązek i odpowiedzialność, do której trzeba mieć odpowiednie predyspozycje.

Szczególnie w przypadku działalności jednoosobowych, gdzie jesteśmy odpowiedzialni za każdy obszar aktywności, musimy szczególną uwagę poświęcić tematom, z którymi nie jesteśmy tak dobrze zaznajomieni. W końcu nie każdy przedsiębiorca musi mieć wykształcenie wyższe z finansów. Jednym z największych wyzwań, jakie czekają właściciela firmy, jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Czy jednak faktycznie musimy wykonywać tę pracę samodzielnie? Wcale nie! Wystarczy, że zdecydujemy się na usługi biura rachunkowego. Jaki jest zakres działalności biur rachunkowych? Kto powinien zdecydować się na wykorzystanie usług biura rachunkowego? W jaki sposób wybrać idealne biuro dla siebie? Jakie zalety wiążą się z korzystaniem z usług biura rachunkowego?

Jaki jest zakres usług biura rachunkowego?

Profesjonalne biura rachunkowe posiadają bardzo szeroki zakres usług, który umożliwia wykorzystanie go w wielu różnych aspektach działalności gospodarczej. W zakresie usług księgowych biuro może zająć się prowadzeniem ksiąg rachunkowych i innych form rozliczania jak ewidencji przychodów i rozchodów, ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, a także prowadzenie bardzo popularnej Księgi przychodów i rozchodów. Co więcej, profesjonaliści pracujący w biurze rachunkowym mogą wesprzeć nas w procesie odzyskania VAT, prostowania potencjalnych błędów księgowych, których dopuściliśmy się, prowadząc księgowość samodzielnie a w końcu pomóc w rozliczeniu deklaracji podatkowej. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania biuro rachunkowe. Duży udział w zakresie usług mają także usługi kadrowe, a więc wszelkie procesy związane z ustalaniem warunków umowy o pracę, prowadzenie akt pracowników, prowadzenie całej dokumentacji oraz przelew wynagrodzeń. 

Kto może skorzystać z biura rachunkowego?

Z usług biura rachunkowego może skorzystać każdy przedsiębiorca, bez względu na formę prawną działalności gospodarczej, jaką prowadzi. W wielu przypadkach, szczególnie gdy w grę wchodzi księgowość uproszczona, przedsiębiorca ma prawo do samodzielnego prowadzenia swoich finansów. Jednak, jak wcześniej wspomniano, nie każdy przedsiębiorca zna się na finansach, w związku z tym jest to bardzo ryzykowna decyzja, by decydować się na prowadzenie księgowości samemu. Dlatego też w takim wypadku warto zlecić prowadzenie finansów profesjonalistom z biura rachunkowego. Kto jeszcze może skorzystać z pomocy biura rachunkowego? Oprócz firm również osoby prywatne, które pragną złożyć deklarację podatkową lub mają problem z odzyskaniem zwrotu z podatku z pracy zagranicą, Są to z reguły skomplikowane operacje, w których pomoc księgowego może okazać się nieoceniona.

Polecamy uwadze:

Na co zwrócić uwagę, decydując się na wybór biura rachunkowego?

Jest kilka istotnych czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym. W przeszłości do prowadzenia biura rachunkowego niezbędne było posiadanie specjalnych pozwoleń oraz certyfikatów wydawanych przez Ministerstwo Finansów. Obecnie nie ma takiej potrzeby, jednak dobrze jest zapytać o certyfikację, która może być dla nas potwierdzeniem profesjonalizmu danego biura. Dla klienta ważne jest również doświadczenie takiego biura. Możemy więc zapytać o potencjalne referencje, a także zasięgnąć opinii innych klientów, by upewnić się, że wszystkie usługi są wykonywane terminowo i z należytą starannością. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej, które chroni biuro rachunkowe przed konsekwencjami błędów księgowych, które mogą prowadzić do nieprzewidzianych kosztów. Jest to wymóg prawny, jednak zdarzało się, że biura rachunkowe uchylały się od obowiązku wykupienia polisy, dlatego niezbędne jest, by sprawdzić ten fakt.

Zobacz również:

Jakie są zalety związane z korzystaniem z usług biura rachunkowego?

Istnieje wiele zalet związanych ze skorzystaniem z usług biura rachunkowego. Po pierwsze wygoda i oszczędność czasu. Do prowadzenia finansów potrzebujemy specjalistycznej, aktualnej wiedzy o przepisach, które dynamicznie zmieniają się na przestrzeni roku. Samodzielne prowadzenie księgowości wymagałoby od nas poświęcenia czasu na zgłębienie tego tematu w takim stopniu, by biegle poruszać się po meandrach rachunkowości. Biuro rachunkowe wykona wszystkie te operacje za nas z gwarancją niezawodności i poprawności. Kolejna kwestia to brak odpowiedzialności za finanse – prowadząc samemu księgi rachunkowe możemy dopuścić się błędów, które mogą nas słono kosztować. Biuro rachunkowe jest natomiast ubezpieczone na wypadek takich zdarzeń, dlatego nawet w przypadku błędów ubezpieczyciel wypłaci odpowiednie odszkodowanie.