Firmy geologiczne Szczecin – budowa własnego domu to nie lada wyzwanie. Podczas wykonywania tego typu inwestycji często rodzi się wiele pytań. Jedną z najbardziej zastanawiających kwestii są badania geotechniczne, które przeprowadza się na działce budowlanej. Kto przeprowadza badania geologiczne na działkach? Czy opinia geotechniczna jest obowiązkowa? Czy tego typu badania w praktyce są potrzebne? Czego możemy dowiedzieć się z badań geologicznych? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się poniższym artykułem- z pewnością rozwieje on wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Kto przeprowadza badania geologiczne na działkach?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat badań geologicznych, warto dowiedzieć się, kto tak właściwie je przeprowadza. Otóż zajmują się tym firmy geologiczne Szczecin, w których pracują persony posiadające specjalistyczne uprawnienia. W zdecydowanej większości przypadków są to osoby mające tytuł geologa lub geotechnika z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi. Oczywiście nie oznacza to, że inżynier budowlany nie może wydać opinii hydrogeologicznej. Wcześniej wspomniane osoby pracują na etatach w różnorodnych firmach lub zakładają własną działalność gospodarczą- w zależności od indywidualnych preferencji. To czy wybierzemy wykwalifikowane firmy czy pojedynczego pracownika pozostaje do naszego wyboru. W większości przypadków zatrudnienie firmy geologicznej jest jednak rozsądniejsze. Przykładem może być sytuacja, w której jesteśmy zainteresowani budową domu, jednakże nie chcemy zajmować się wszelkimi tematami, które są z tym bezpośrednio związane. W takich sytuacjach zatrudniana jest profesjonalna firma budowlana, która to zrobi projekt i będzie w stanie go realizować. Firmy geologiczne cieszą się coraz większą popularnością, bowiem inwestorzy dostrzegają coraz większą liczbę zalet przeprowadzania różnorodnych badań.

Czy opinia geotechniczna jest obowiązkowa?

Firmy geologiczne Szczecin

Firmy geologiczne Szczecin

Wiele osób zastanawia się czy firmy geologiczne Szczecin i opinie geotechniczne są obowiązkowe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że do 2012 roku badania były nieobowiązkowe, w konsekwencji przeprowadzano jest wyłącznie na takich działkach, które wyróżniały się skomplikowaną strukturą hydrologiczną i geologiczną. Dotyczy to niewielkich konstrukcji, do których zaliczyć możemy chociażby domy jednorodzinne, bowiem w przypadku innych budowli, na większą skalę, badania były obowiązkowe zawsze. W 2012 roku przepisy uległy jednak drobnym modyfikacjom. Nie precyzują jednak jednoznacznie, czy firmy geologiczne Szczecin muszą przeprowadzać badania geotechniczne. Kiedy staramy się o zezwolenie na budowę, organ odpowiadający za podejmowanie decyzji może zażądać od nas przeprowadzenia różnorodnych badań. Tylko pozytywne wyniki sprawiają, że takowe pozwolenie uzyskamy. Z praktycznego punktu widzenia w 90% przypadków zaleca się przeprowadzenie szczegółowej ekspertyzy budowlanej. Z tegoż powodu zaleca się wykonanie jej już na wczesnym etapie.

Czy tego typu badania w praktyce są potrzebne?

Dość często pojawiającym się pytaniem jest to czy takowe badania geotechniczne są potrzebne. Eksperci twierdzą, że przeprowadzanie takich badań to interes inwestora. Warto się na nie zdecydować jeszcze przed zakupem działki budowalnej. Najlepsza sytuacja to taka, gdy podczas zakupu danej działki osoba sprzedająca pokazuje nam raport z przeprowadzonego wcześniej badania. Firmy geologiczne w Szczecinie szczegółowo zajmują się weryfikacją danego terenu. Tego typu transakcje uznawane są powszechnie za najbardziej uczciwe, bowiem mamy pewność co do tego, że działka jest warta swojej ceny. Zdarzają się incydenty, kiedy takowego raportu w momencie sprzedaży/zakupu nie ma. Wówczas narażeni jesteśmy na to, że warunki geologiczne nie są najkorzystniejsze. Sprawia to, że wartość działki jest znacznie niższa, dodatkowo wymarzona przez nas konstrukcja być może nie będzie mogła być zrealizowana. W konsekwencji koszty inwestycji znacznie wzrastają, a budowa staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Czego możemy dowiedzieć się z badań geologicznych?

Firmy geologiczne Szczecin przeprowadzają badania geologiczne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma w tym jednak niczego zaskakującego. Specjaliści zajmują się pobieraniem próbek gruntu zgodnie z normą. Dodatkowo prowadzone są badania, które określają parametry gruntu. Ziarnistość gruntu i jego porowatość wykorzystuje się do klasyfikacji i wykonywania obliczeń. Firmy geologiczne wskazują również parametry gruntowych wód. Wbrew pozorom parametr ten ma ogromne znacznie. W przypadku wysoko zdiagnozowanej saturacji w profilu, należy przeprowadzić agresywność wody, a mianowicie jej pH. Na podstawie powyższego jesteśmy w stanie określić czy woda gruntowa wchodzi w reakcje z betonem, a także czy nie spowoduje erozji zewnętrznych ścian. Istotnym aspektem jest także mniej oczywista wysadzinowość gruntów- jest to zdolność gruntu do podnoszenia się wskutek zamarzania wody.