Każdy z nas chce urządzić swoje domowe wnętrze zgodnie z własnym wyczuciem stylu, upodobaniami i potrzebami. Chętnie inspirujemy się również bieżącymi trendami, dlatego przeglądamy zdjęcia i grafiki dostępne w sieci. Niektóre projekty są naprawdę uderzająco piękne. Dzięki nim możemy określić naszą osobistą koncepcję i zacząć realizować z powodzeniem aranżacyjny zamysł.

Kupujemy tapetę – jakość i estetyka

Jeśli wchodząc do sklepu, trudno zdecydować Ci się na konkretny zakup, możesz wcześniej przemyśleć, co będzie najlepiej pasowało do wnętrza, które właśnie urządzasz. Część osób przekonało się, że najlepiej sprawdza się klasyka i minimalizm. Inni z kolei wolą postawić na bogatą kolorystykę i intrygujące wzornictwo, które nadaje wnętrzom indywidualnego wyrazu. Trudno dokonać werdyktu, a właściwie jest on zbędny, bowiem każda przestrzeń to inny potencjał.
Duże znaczenie ma to, jak wyglądają ściany. Z mody nie wychodzą tapety dekoracyjne, które mogą dobrze wpisać się w charakter naszego salonu czy kuchni. Jeśli właśnie potrzebujesz odmiany lub większej metamorfozy, możesz odwiedzić sklep z tapetami lub wybrać coś online. Trzeba jednak przygotować się na prawdziwy zawrót głowy. Zarówno intensywne odcienie, jak i te bardziej neutralne mogą dobrze wpisywać się w nasz gust. Wzory geometryczne czy motywy roślinne to bardzo bogaty asortyment. Wiele zależy od tego czy pomieszczenie jest jasne i przestronne, czy raczej jest niewielkie i szukamy sposobów na jego optyczne powiększenie i rozświetlenie. Kiedy priorytetem jest minimalizm warto wybierać z umiarem i rozsądkiem. Nie oznacza to jednak, że nasze zakupy muszą być tendencyjne. Małe wnętrze również stwarza warunki do aranżacyjnego popisu. 

Ile tapety potrzebujesz?

Szare tapety do salonu to dobry pomysł jeżeli masz już meble w dość intensywnych odcieniach. Wtedy taka nierzucająca się w oczy tapeta może być neutralnym tłem dla oryginalnych mebli i dodatków. Warto obliczyć, ile tapety będzie nam potrzebne. W jednej rolce jest 5,3 m czyli szerokość – 53 cm i długość 10 m. Jeśli więc chcesz wyróżnić jedną ścianę, a nawet jej fragment, jedna rolka w zupełność wystarczy. To nieduży wydatek, a efekt z pewnością usatysfakcjonuje niejednego estetę. Trzeba również pamiętać o precyzyjnej aplikacji, zgodnie z instrukcją. Dobry klej, w odpowiedniej ilości to podstawa. Potrzebne będą również narzędzia, szeroki pędzel do rozprowadzania kleju i płaska packa, która pozwoli przymocować tapetę tak, aby nie było pęcherzy powietrza i innych nierówności. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w nakładaniu tapety, możesz zrobić to dobrze jeśli odpowiednio się przygotujesz. 

Ile tapety na ścianęNajważniejszym dla nas pomieszczeniem często jest pokój dzienny, bo spędzamy nim najwięcej czasu. Czasem spełnia on kilka funkcjonalności. Bywa, że jest również sypialnią. Trzeba wtedy pomyśleć o tym, żeby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, a tapeta może być wtedy dobrym sprzymierzeńcem. Tapeta na ścianie w salonie doda ciepła i spersonalizowanego wyrazu. Jeżeli lubisz klasykę, może spodobają Ci się ponadczasowe wzory – np. pasy. Sprawdzają się one niemal wszędzie, dlatego nie musisz się obawiać, że trudno będzie Ci dopasować pozostałe dodatki. Jeśli Twój pokój dzienny połączony jest z kuchnią, z pewnością chcesz wybierać to, co pozwoli uzyskać spójną całość. Tapety mogą się świetnie sprawdzić, ponieważ pozwolą podzielić to jedno duże pomieszczenie na strefy. Jakie to strefy? Przygotowywanie posiłków, jadalnia i miejsce do relaksu. 

Praktycznie i pięknie 

Tapety na ścianę do kuchni to wiele wariantów do wyboru. Wzory nie muszą się kojarzyć tylko kulinarnie. Wyobraźnia pozwoli nam stworzyć kuchnię ze smakiem w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu. Kiedy brakuje Ci pomysłów, możesz zainspirować się tym, co dostępne w Internecie. Tapety ozdobne do kuchni mogą nadać eleganckiego rysu. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musimy tapetować całej ściany, aby osiągnąć imponujące rezultaty. Wystarczy nakleić tapetę do połowy lub w centralnej części ściany. Trzeba jednak pamiętać o jej prawidłowym wykończeniu. Co to oznacza? Przyda się dekoracyjna taśma samoprzylepna, dzięki której stworzymy obramowanie dla naszej tapety. To świetny sposób na to, aby podkreślić jej piękno i unikalny wzór. Dobrym pomysłem raczej nie będzie tapetowanie całego pokoju. Dlaczego? Zazwyczaj wybieramy tapetę ze względu na oryginalny wzór. To ma być akcent. Sprawdza się zatem zasada “mniej znaczy więcej”. Tapety na całej ścianie mogą wywołać efekt przerysowania. Trudno będzie to później zneutralizować. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz wytapetować wszystkie ściany od dołu do góry, trzeba wybrać model ponadczasowy o jednolitej strukturze, który nie będzie się narzucał i dominował w przestrzeni. Wtedy łatwiej uzyskać harmonijną aranżację w której dobrze się odpoczywa. Przecież właśnie po to urządzamy nasze mieszkania. Chcemy, by były oazą spokoju i dawały poczucie bezpieczeństwa. Ciesz się więc mieszkaniem, które zaaranżujesz pięknie i praktycznie, a pomoże Ci w tym kreatywność.