Każdy chce posiadać funkcjonalnie urządzony dom lub mieszkanie. Jeżeli jednak mamy szczęście posiadać dom, musimy również umiejętnie zaprojektować przestrzeń wokół niego. Zdecydowana większość ludzi decyduje się na ułożenie kostki brukowej na jakimś obszarze wokół swojego lokum. Kostka brukowa powinna być jednak nie tylko funkcjonalna, ale i atrakcyjna pod względem wizualnym. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na rozmaite kryteria. Niezmiernie istotne jest to, aby kostka dobrze komponowała się z kolorem dachu oraz elewacji budynku. 

Jakie są zalety kostki brukowej?

Zanim w ogóle zaczniemy zastanawiać się nad tym, jaki rodzaj oraz kolor kostki brukowej wybrać, warto poznać jej zalety. Okazuje się, że kostka brukowa posiada ich całkiem sporo. Przede wszystkim jest ona odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nie szkodzą jej duże obciążenia oraz długotrwałe opady deszczu. Kostkę brukową charakteryzuje również bardzo duża odporność na mróz. Ponadto, kostkę można w stosunkowo łatwy sposób ułożyć. W razie konieczności można będzie równie łatwo ją zdemontować. Jeżeli posiadamy choćby niewielkie doświadczenie, z powodzeniem możemy samodzielnie wykonać obydwie czynności. Ponadto, umiejętnie wybrana kostka brukowa ma szansę prezentować się naprawdę dobrze. Dzięki temu otoczenie wokół domu będzie bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Co więcej, kostkę brukową można będzie ułożyć w różnych miejscach. Sprawdzi się ona zarówno w ogrodzie jak i na podjeździe. Atutem kostki brukowej jest także to, iż nie jest ona bardzo droga. Jak zaś wybrać najkorzystniejszą pod względem jakościowym oraz finansowym ofertę? W tym celu należy przejrzeć rozmaite oferty, a także zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych producentów kostki brukowej. 

Jaka kostka będzie pasować do czerwonego dachu?

Jak już wspomniano powyżej, kostka brukowa posiada naprawdę wiele różnych zalet. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kostki, w różnych kolorach. Nie ulega wątpliwości, że wybór kostki musi być jak najstaranniej przemyślany. Jaka kostka brukowa do czerwonego dachu?Kostka brukowa musi bowiem komponować się dobrze z kolorem elewacji oraz dachu. Jednym z najpopularniejszych kolorów dachów jest bez wątpienia kolor czerwony. Z tego też względu wiele osób zastanawia się nad tym, jaką kostkę dobrać do czerwonego dachu. Na szczęście, wybór kostki brukowej pasującej do czerwonego dachu nie powinien nastręczać zbyt wielu trudności. Co warto jednak mieć na uwadze? Przede wszystkim to, że możliwych rozwiązań jest co najmniej kilka. Każdy będzie mógł więc wybrać pasującą do czerwonego dachu kostkę kierując się swoimi własnymi preferencjami. Jeżeli mamy czerwony dach, warto rozważyć kostkę jasną, w odcieniach beżu. Taka kostka brukowa ma szansę prezentować się szczególnie dobrze. Beż będzie bowiem dobrze kontrastował z czerwienią dachu. Warto jednak postarać się o to, aby wykorzystać maksymalnie trzy kolory kostki. Trójkolorowa kostka w odcieniach beżu ma szansę prezentować się wyjątkowo korzystnie. Jeśli mamy czerwony dach, śmiało można zdecydować się także na kostkę brukową w odcieniach szarości. Jednolitą szarość kostki warto przełamać jakimś czerwonym akcentem. Czerwona kostka brukowa w otoczeniu tej w kolorze szarym ma szansę prezentować się naprawdę dobrze. Jakich kolorów kostki należy zaś unikać? Przede wszystkim kostki w kolorze fioletowym czy różowym. Te barwy będą gryźć się z odcieniem dachu. Kostka brukowa w kolorze niebieskim również nie będzie trafionym wyborem. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wybierając kostkę brukową, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej kolor oraz na to, czy pasuje do dachu. Warto także zastanowić się nad tym, jaki kostka brukowa ma posiadać rozmiar. Najpowszechniej jest stosowana kostka o grubości 6 centymetrów. Doskonale sprawdzi się ona chociażby na podjazdach. Warto także mieć świadomość tego, jakie rodzaje kostki brukowej wyróżnia się ze względu na typ ich obróbki. Przede wszystkim są to kostki: strukturalna, łupana, postarzana, szczotkowana oraz kostka brukowa o tak zwanej płukanej powierzchni. Wybór kostki zależy nie tylko od naszych osobistych preferencji, ale i od tego, gdzie kostka brukowa ma zostać ułożona. Atutem kostki strukturalnej jest bez wątpienia to, że wyglądem przypomina ona naturalny kamień. Jeżeli chodzi zaś o kostkę łupaną, również przypomina ona kamień. Jej brzegi są jednak nieregularne na skutek obłupywania. Powierzchnia tak zwanej kostki postarzanej jest zaś młoteczkowana po to, aby kostka przypominała staroświecki bruk. Kostka o płukanej powierzchni charakteryzuje się zaś ciekawą strukturą. Charakterystyczna dla kostki szczotkowanej jest zaś widoczność porów, co zwiększa walory dekoracyjne kostki. Należy zastanowić się także nad tym, jaki kształt kostki wybrać. Najpopularniejsze z kształtów to: cegła, młotek, kość, a także trapez. Jeżeli nie wiemy, który rodzaj kostki brukowej należy wybrać, doskonale byłoby poprosić o pomoc kogoś doświadczonego. Z pewnością doradzi nam on wybór najbardziej odpowiedniego kształtu kostki brukowej.