Po zakupie nowego urządzenia praktycznie każdy z nas zadawał sobie pytanie, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć ekran? Możliwości jest wiele, jedną z nich jest między innymi zakupienie folii ochronnej. Warto także zastanowić się, przed czym w szczególności zabezpieczyć ekran naszego telefonu czy tabletu.

Folia ochronna jako ochrona za przystępną cenę

Folia ochronna to bardzo cienki, przezroczysty i elastyczny materiał, którego należy nakleić na wyświetlacz urządzenia. Najważniejszą zaletą folii ochronnym jest ich niska cena, każdy z nas może pozwolić sobie na taki rodzaj zabezpieczenia. Folię kupimy w każdym punkcie z akcesoriami do telefonów lub na przykład przez internet. Folie dostępne na rynku kupimy za dosłownie parę złotych, jest to więc niezauważalny wydatek, przez co właśnie taka ochrona jest najczęściej wybieraną formą zabezpieczenia telefonów. Minusem folii ochronnej jest jednak to, iż mimo tego, że jest cienka, wpływa na wrażliwość ekranu. Przy wyborze folii ochronnej należy zwrócić uwagę na jej dopasowanie do naszego ekranu w telefonie i kształtu wykrojenia. W niektórych przypadkach folie dedykowane danemu modelowi telefonu nie będą idealnie przylegały, przez co nie zagwarantują odpowiedniej ochrony całej powierzchni wyświetlacza. Czasem zła folia może zasłaniać także przycisk czy głośnik w telefonie. Znane są sytuacje, iż folie renomowanych producentów wpływają na zmianę nasycenia i kolorów wyświetlacza, przez co użytkowanie z telefonu może stać się utrudnione. Istotną cechą, która może powodować trudności w korzystaniu z urządzenia, jest także zmniejszenie kątów widzenia. Problem ten dotyka zwłaszcza osób, korzystających z telefonów na zewnątrz budynków przy intensywnym nasłonecznieniu. Aby, mieć pewność, że zakupiona przez nas folia spełni wszelkie swoje powinności, musi być zakupiona od sprawdzonego sprzedawcy. Dobrze jest także przed zakupem zapoznać się z ocenami na temat danego produktu.

Istota precyzji montażu folii ochronnej na telefon

Zanim wybierzemy folię ochronną, powinniśmy zaznajomić się ze sposobem jej naklejania. Na samym początku musimy dokładnie oczyścić ekran, na którym umieścimy folię. Nie mogą na nim zostać żadne cząsteczki kurzu. Nawet małe zanieczyszczenia mogą spowodować to, iż pod folią pojawią się bąbelki. Bąble znajdujące się pod folią wyglądają nie tylko mało estetycznie, ale także mogą utrudniać korzystanie ze smartfonu przez dotyk.

W jakich przypadkach warto zdecydować się na folię?

Jeżeli smartfon ma już dobre zabezpieczenie fabryczne takie jak np. Gorilla Glass, wówczas nie ma konieczności nakładania na niego szkła hartowanego. W takim przypadku wystarczy tylko i wyłącznie zamontowanie folii ochronnej na telefon. Wówczas folia spełni swoją funkcję, jako dodatkowa ochrona wyświetlacza. Warto zdecydować się na folię ochronną, także, gdy nie mamy wystarczającą funduszy na zakup szkła hartowanego. Dobrze jest wybrać folię ochronną, aniżeli zrezygnować z jakiejkolwiek ochrony telefonu.

Czy folie ochronne wpływają na czułość ekranu?

Folia ochronna - czyli tania ochrona wyświetlaczaNiestety tak, folie ochronne mają wpływ na czułość wyświetlacza w telefonie. Nawet jeśli ochrona wyświetlacza jest bardzo cienka, tak czy inaczej powoduje ona zwiększenie odległości pomiędzy naszym palcem a ekranem. Jeśli wybierzemy grubszą ochronę wyświetlacza, musimy liczyć się z tym, iż ekran będzie mniej wrażliwy na dotyk. Korzystanie z urządzenia może być więc nieco utrudnione. Dobrą wiadomością jest to, iż na nowych urządzeniach wykorzystuje się coraz częściej takie ekrany, z których można korzystać, nawet mając założone rękawiczki. Z tego względu takie zabezpieczenie jak folia ochronna, nie wpłynie właściwie w żaden sposób na użytkowanie telefonu. Tańsze modele folii ochronnej mogą wpływać na pogorszenie działania urządzenia z tego powodu, iż mogą być one zaprojektowane w niewłaściwy sposób. Nieodpowiednio wyprodukowane folie ochronne mogą na przykład posiadać niewłaściwe wycięcia na czujniki, kamerę, ekran może być nie wygaszany w trakcie połączeń. Innymi problemami może być brak reakcji albo klikanie w innym miejscu, aniżeli to naprawdę zrobiliśmy. Warto więc wybrać nieco droższe, lepiej zaprojektowane rozwiązania. Folia dobrej jakości zapewni wygodne użytkowanie telefonu oraz chroni nasz wyświetlacz. Warto wydać te parę złotych, aniżeli w razie upadku telefonu czy jego dużego zarysowania, kupować drogi nowy wyświetlacz. Niektóre folie można oklejać również na tył oraz boki urządzenia. Przez co działają one jako pewnego rodzaju pokrowce na telefon, chroniąc go przed upadkami i rysami. Dużą zaletą folii ochronnych, jest to, iż są one właściwie niewidoczne, nie wpływają więc na zmianę wyglądu urządzenia, mogąc je skutecznie chronić.

Zalety oraz wady folii ochronnej

Wady folii ochronnej na telefon:

  • mogą na niej zostawić odciski palców,
  • nie jest zbyt wytrzymała,
  • ciężko ją założyć,
  • może wpływać na zmniejszenie kąta widzenia.

Zalety folii ochronnej na telefon:

  • ochrona przed rysami,
  • niska cena,
  • mniejsze uszkodzenie wyświetlacza w przypadku upadku telefonu,
  • tania wymiana folii.