Robotnicy z Ukrainy – wykwalifikowana siła robocza – z pewnością zauważyliście na ulicach coraz więcej Ukraińców. Jego liczba rośnie w zastraszającym tempie. Coraz więcej osób jest też powiązanych z osobami, które przyjeżdżają do nas z Ukrainy. Przyjechali nie tylko po darmową edukację i pomoc z naszego wspieranego finansowo kraju. Większość z nich przyjeżdża do nas, aby zarobić na swoje rodziny, które nadal mieszkają na Ukrainie.

Pracownicy z Ukrainy są bardzo popularni wśród pracodawców. Wynika to z faktu, że płacone im stawki mogą być znacznie niższe, niż gdyby byli zatrudnieni jako współpracownicy. Różnica wynika z waluty i jej kursu. Zarabiaj tutaj najniższą pensję w kraju, jesteś bogaty na Ukrainie. Tak jak Polacy wolą pracować za granicą, bo dochód po powrocie do Polski jest cztero- lub pięciokrotny, tak jest z naszymi sąsiadami szukającymi dochodu za granicą. To doskonała oferta dla firmy zatrudniającej Ukraińców. Mają świetnych pracowników, ale bardzo mało płacą. Tak jak nasi rodacy Niemcy, Francja czy Holandia. Czy zamierzają Państwo również zatrudnić jednego lub więcej pracowników z Ukrainy? Jeśli tak, to warto poznać wady i zalety takiego rozwiązania.

Zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

Dziedziny zainteresowania ukraińskich pracowników to głównie: budownictwo, produkcja przemysłowa, rolnictwo, przemysł ciężki i transport. Korzyści z zatrudnienia tych pracowników to przede wszystkim przyspieszony rozwój gospodarczy Polski, która od 2011 roku jest w Wyrzysku. Dużym plusem jest to, że Polacy są bardziej otwarci na inne narodowości i częściej integrują się z osobami z Ukrainy. Pracownicy ze Wschodu to również doskonałe rozwiązanie w przypadku braków na rynku pracy. Co więcej, tacy pracownicy są bardzo intratni, ponieważ pracodawcy mogą zaoferować niskie stawki przy dobrych kwalifikacjach.

Ogromną zaletą wyboru pracowników z Ukrainy apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy jest to, że mogą oni szybko zaaklimatyzować się w naszym kraju, w przeciwieństwie do innych egzotycznych krajów. Wynika to z używania podobnych języków i wspólnego pochodzenia słowiańskiego. Często też rozumieją lub mówią po polsku. Zapewnia to lepszy kontakt z pracownikami i znacznie ułatwia pracę. Ze względu na pokrewieństwo dobrze dogadują się również z obecnymi pracownikami i chętnie integrują się z nowymi współpracownikami.

Wady zatrudniania pracowników z Ukrainy

W przeciwieństwie do zalet, wad tego rozwiązania jest naprawdę niewiele, jedyną wadą dla pracodawców jest to, że pracownicy nieznający języka polskiego mają trudności z porozumiewaniem się. Jednak zdarza się to rzadko. Minusem zatrudniania pracowników ze Wschodu jest zwłaszcza siła robocza z Polski. Pracodawcy są bardziej skłonni płacić pracownikom mniej, co obniża płace, utrudniając znalezienie pracy wystarczająco płatnej, aby utrzymać odpowiedni standard życia w kraju. W ten sposób coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę. Niektórym nie podoba się też mieszanie narodowości polskiej z przybyszami z innych krajów. Są to jednak osoby starsze, które przeżyły okupację i nie ufają innym narodowościom. Jednak zdecydowana większość naszych rodaków nie żywi żadnej wrogości do narodu ukraińskiego, ponieważ jest to naród bardzo podobny do naszego.

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy?

Robotnicy z Ukrainy – wykwalifikowana siła robocza

Robotnicy z Ukrainy – wykwalifikowana siła robocza

Jeśli szukasz pracowników z Ukrainy, być może zastanawiasz się, gdzie ich znaleźć. Jeśli zamieścisz ogłoszenie o pracę na różnych portalach, mogą się do ciebie zgłosić, ale szanse na powodzenie są znikome, bo właśnie te portale są najczęściej wyszukiwane przez Polaków. Ponadto, jeśli szukasz pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, możesz nie znaleźć pracowników, których potrzebujesz. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm zajmujących się sprowadzaniem pracowników orientalnych do pracy w Polsce. Będziesz więc miał nie tylko pracowników o określonych kwalifikacjach, ale także prawnych.

Firmy te rekrutują osoby z Ukrainy i sprawdzają kwalifikacje wybranych osób, które są chętne i zmotywowane do pracy za granicą. Dzięki temu mogą idealnie dopasować się do Twoich oczekiwań pod względem umiejętności. Firmy, które przyciągają ludzi do pracy, często udzielają również porad dotyczących zatrudnienia cudzoziemców. Dużą zaletą jest również negocjowanie wynagrodzenia po stronie pracownik-pracodawca. Co więcej, nie musisz martwić się o dokumenty pracownicze i wizy, które pozwalają na legalny pobyt w Polsce. Wszelkie prawa są obsługiwane przez firmę pośredniczącą między pracownikiem a pracodawcą. Nie musisz się martwić o sprowadzanie pracowników na wieś, bo to również zapewnia firma. Szukając takich firm, upewnij się, że oferują one usługi wymienione powyżej. Dzięki temu rekrutacja przebiegnie sprawnie i szybko, a Twoi ludzie będą działać w mgnieniu oka.