System RFID – co to jest? Nie trzeba być specjalistą z zakresu nowoczesnych technologii, aby móc stwierdzić, że przedsiębiorstwa używają coraz to bardziej innowacyjnych i zautomatyzowanych rozwiązań. Jest to szczególnie istotne, jeśli występuje duży przepływ informacji. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się systemy RFID. Czym dokładnie jest system RFID? Czy wprowadzenie RFID możliwe jest w każdym przypadku? Jakie zalety mają systemy RFID? Gdzie może być zastosowany system RFID? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

RFID – co to jest?

systemy rfidRFID pochodzi o angielskich słów “Radio-Frequency Identification”. W języku polskim możliwe jest przetłumaczenie tego jako sposób identyfikacji za pomocą fal radiowych. Dzięki temu systemowi odczytywanie i zapisywanie danych na odległość jest zdecydowanie łatwiejsze. W skład RFID wchodzi 5 różnych elementów. Jednym z najważniejszych jest czytnik RFID, dzięki któremu możliwe jest spojenie całości. Jest on jednocześnie mózgiem całego systemu. Można go dowolnie zaprogramować, co pozwala zwiększyć użyteczność całości. Kolejnym elementem są anteny RFID, które to wysyłają i odbierają informacje. Nie w sposób nie wspomnieć o tagach RFID – przechowywane są tam dane, które w późniejszym czasie mogą być odczytywane w sposób zdalny. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, są one umieszczane na różnych obiektach, podobnie zresztą jak kody kreskowe. Tagi są w stanie pomieścić jednak zdecydowanie więcej informacji, natomiast odczyt może być dokonywany wielokrotnie. System nie mógłby działać prawidłowo, gdyby nie okablowanie, które służy do tego, aby połączyć czytnik i anteny. Dzięki temu możliwe jest wysyłanie sygnału do anteny. Nad pracą całości czuwa specjalistyczne oprogramowanie, które to umożliwia uzyskanie niezbędnych informacji, które w dalszej kolejności mogą być przetwarzane. Niektóre systemy są nieco bardziej rozbudowane, w konsekwencji posiadają czujniki ruchu, drukarki RFID, a także wiele innych, funkcjonalnych urządzeń.

Czy wprowadzenie RFID możliwe jest w każdym przypadku?

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze jesteśmy w stanie wdrożyć technologię RFID. Otóż Tagi RFID przesyłają niezbędne dane za pośrednictwem fal radiowych do anteny lub czytnika. Etykiety nie posiadają baterii, a energię otrzymują z fal radiowych, które generowane są przez czytnik. Kiedy więc dochodzi do sytuacji, w której znacznik odbiera fale z czytnika bądź anteny, wówczas energia przepływa przez wewnętrzną antenę do układu scalonego. Co ciekawe, energia tych fal jest w stanie aktywować chip, który to moduluje energię o pożądaną informację. Następnie przesyłany jest sygnał z powrotem do czytnika lub anteny. Jeśli mamy do czynienia z falami radiowymi o wysokiej częstotliwości, wówczas mogą mieć właściwości podobne do światła. W konsekwencji nie są w stanie przenikać przez tworzywa i odbijają się od obiektów. Dlatego też system RFID nie sprawdzi się w każdej sytuacji, co warto mieć na uwadze.

System RFID- jakie zalety ma to rozwiązanie?

Jak działa system rfid?Wiele osób z pewnością nadal zastanawia się, dlaczego tak właściwie warto zdecydować się na wdrożenie systemu RFID. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ponadprzeciętną oszczędność czasu. Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że czas to pieniądz. Tak więc przedsiębiorstwo jest w stanie zaoszczędzić cenne sekundy, które w normalnych warunkach byłyby niezbędne do tego, aby zidentyfikować poszczególne produkty za pośrednictwem tradycyjnego czytnika kodów kreskowych. Co prawda technologia ta nie jest najtańszym rozwiązaniem, jednakże po pewnym czasie inwestycja ta zwróci się i zaczniemy osiągać większy zysk. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na ograniczenie ludzkich błędów. Dobrze zaprogramowane maszyny są właściwie nieomylne, a dodatkowo działają szybciej niż człowiek. Warto wspomnieć o tym, że RFID to również możliwość kontroli procesu produkcji i łańcucha dostaw towarów, co dla wielu ma ogromne znaczenie.

Zobacz koniecznie:

Gdzie może być zastosowany system RFID?

Nie da się ukryć, że technologia RFID staje się coraz popularna i rozwijana jest w wielu dużych przedsiębiorstwach. Dzisiejsza logistyka jest bardzo dynamiczna, dlatego też czas identyfikacji jest na wagę złota. Korzystając z RFID możemy liczyć na to, że odczyt będzie trwał kilka milisekund. Pracownik nie straci swojego cennego czasu na to, aby wziąć produkt fizycznie do ręki i manualnie odczytać kod kreskowy. Okazuje się, że system RFID sprawdzi się w sposób szczególny w trudnym przemyśle, czyli tam, gdzie konwencjonalne kody kreskowe nie sprawdzą się. Chodzi w tym przypadku o warunki panujące w trakcie produkcji. RFID sprawdza się także do ewidencji różnego rodzaju pojemników, które wracają do firmy. W sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo przewozi towar, wówczas do jego zabezpieczenia wykorzystywany jest pojemnik- w zdecydowanej większości przypadków jest to kontener do wielokrotnego użytku. Automatyczna identyfikacja zminimalizuje straty związane ze znikającymi pojemnikami.